Botox i wypełniacze atrakcyjniejsze od operacji plastycznej!

1
Dr Dariusz Nasiek z pacjentką w swoim gabinecie FOTO: AGNIESZKA MOCARSKI

Botox i wypełniacze skórne to zabiegi kosmetyczne wykonywane w formie zastrzyków, zwykle w gabinecie lekarskim. Są mało inwazyjne, co oznacza, że nie wymagają operacji. Na tym jednak kończą się ich podobieństwa – popularne są kuracje botoksem i wypełniaczami skórnymi. Według statystyk Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych – American Society of Plastic Surgeons (ASPS), wykonano ponad 9 milionów takich zabiegów w 2015 r. Botox zawiera oczyszczone bakterie, które zamrażają mięśnie. Botox może pomóc zminimalizować pojawianie się linii i zmarszczek spowodowanych mimiką czyli ruchami twarzy.

Wypełniacze skórne zawierają składniki wypełniające obszary, które zanikly w wyniku starzenia. Ten zanik  jest powszechny na policzkach, ustach i wokół ust. Przed zabiegiem pacjenci powinni być świadomi kosztów i zagrożeń związanych z leczeniem oraz mieć realistyczne oczekiwania co do tego, czego mogą się spodziewać po zabiegu.

Co to jest Botox?

Botox może pomóc w korekcji zmarszczek dynamicznych, takich jak kurze łapki wokół oczu, poziome i pionowe linie na czole. Botox to oczyszczona forma toksyny botulinowej pozyskiwanej z bakterii. Chociaż w większych ilościach jest on śmiertelny, niewielka, regulowana ilość botoksu podawana w celu korygowania zmarszczek, była bezpiecznie stosowana od dziesięcioleci. Botox działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych w mięśniach, w które jest wstrzykiwany. Kiedy te sygnały nerwowe zostają przerwane, dotknięty mięsień zostaje tymczasowo sparaliżowany lub zamrożony. Bez ruchu tych wybranych mięśni twarzy niektóre zmarszczki mogą zostać zredukowane, a nawet calkowicie usunięte. Botox i inne zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są czasami nazywane neuromodulatorami lub neurotoksynami. Lekarstwa z toksyną botulinową są sprzedawane pod markami Botox Cosmetic, Dysport i Xeomin.

Co można poprawić?

Botox działa tylko na zmarszczki spowodowane ruchem mięśni. Są one znane jako zmarszczki dynamiczne i często nazywane są „zmarszczkami mimicznymi”. Najczęstsze zmarszczki dynamiczne, które można leczyć botoksem, to zmarszczki na górnej części twarzy, takie jak „11” między brwiami, poziome linie na czole i kurze lapki wokół oczu. Te zmarszczki są spowodowane uśmiechaniem się, marszczeniem brwi, mrużeniem oczu i innymi wyrazami twarzy. Botox nie zadziała na drobne linie i zmarszczki spowodowane zwiotczeniem lub utratą jędrności twarzy. Są to tzw. zmarszczki statyczne. Zmarszczki statyczne obejmują zmarszczki na policzkach, szyi i okolicy żuchwy. Botox nie jest zabiegiem trwałym, chociaż w miarę stosowania może dojść do trwałego ograniczania ruchomości pewnych mięśni. Dla trwałego efektu redukcji zmarszczek konieczne są wielokrotne zabiegi. U większości pacjentek działanie botoksu na rozluźnienie mięśni utrzymuje się przez 3 do 4 miesięcy.

Co to są wypełniacze skórne?

Wypełniacze skórne mogą pomóc w wypełnieniu ust. Wypełniacze skórne, czasami nazywane wypełniaczami tkanek miękkich, to substancje przeznaczone do wstrzykiwania pod powierzchnię skóry w celu zwiększenia objętości i wypełnienia. Substancje stosowane w wypełniaczach skórnych obejmują: hydroksyloapatyt wapnia, który jest związkiem podobnym do minerałów występującym w kościach, kwas hialuronowy, który znajduje się w niektórych płynach i tkankach ciała, nadających skórze jędrność. Ponadto: polialkiloimid, przezroczysty żel, który jest kompatybilny z organizmem i kwas mlekowy, który stymuluje skórę do produkcji większej ilości kolagenu. Każdy z nich jest przeznaczony do leczenia różnych oznak starzenia lub innych problemów kosmetycznych. Jak dlugo utrzymują  się efekty po wypelniaczach? Czasy trwania, różnych wypełniaczy również są różne. Niektóre wypełniacze działają 6 miesięcy, podczas gdy inne do 2 lat lub dłużej.

Pacjenci powinni omówić swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania z lekarzem, aby określić, jaki wypełniacz byłby dla nich najlepszy.

Różne rodzaje wypełniaczy skórnych są przeznaczone do leczenia różnych oznak starzenia. W zależności od wybranego wypełniacza, mogą zapewnić:

– pulchne, cienkie usta,

– uwydatnić lub wypełnić płytkie obszary twarzy,

– zmniejszyć lub usunąć cień lub zmarszczkę pod oczami, spowodowaną dolną powieką,

– wypełnić lub złagodzić wygląd zagłębionych blizn,

– wypełnić lub zmiękczyć statyczne zmarszczki, szczególnie na dolnej części twarzy (zmarszczki statyczne obejmują zmarszczki wokół ust i wzdłuż policzków. Te zmarszczki są zwykle wynikiem utraty kolagenu i elastyczności skóry).

Ponieważ Botox i wypełniacze to różne substancje przeznaczone do różnych zastosowań, czasami można je połączyć w jednym zabiegu. Na przykład ktoś może użyć Botoxu do skorygowania zmarszczek między oczami i wypełniacza, aby poprawić zmarszczki uśmiechu wokół ust.

Podsumowanie

Botox i wypełniacze są uważane za bezpieczne, a skutki uboczne występują u mniej niż 1 procenta pacjentów.

Każdego roku wykonuje się miliony zabiegów z botoksem i wypełniaczami, co potwierdza doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa.

Chociaż botoks i wypełniacze są minimalnie inwazyjne, nadal niosą ze sobą pewne ryzyko. Osoba poddajaca sie zabiegowi powinna być świadoma wszystkich możliwych zagrożeń i korzyści przed zastosowaniem tych zabiegów.

Botox i wypełniacze nie są zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Osoby, które mają określone schorzenia lub przyjmują jakiekolwiek leki, powinny omówić, czy botoks lub wypełniacze są dla nich bezpieczne

Skorzystanie z usług wykwalifikowanego lekarza – takiego jak dermatolog, chirurg plastyczny lub chirurg kosmetyczny – pomaga zapewnić bezpieczne i prawidłowe wykonanie zabiegu.

W Klinice dr. Dariusza Nasieka niemal od początku rozpowszechnienia się Covid 19.(z kilkutygodniową przerwą), oprócz zabiegów, można było skorzystać z konsultacji przez telekamerę czy telefonicznie – szczególnie w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach związanych z pandemią. I tak jest po dzień dzisiejszy. Zapraszamy.

***

Tel./ Text: 973-773-7730

800 River Dr, Garfield, NJ 07026

Dr Dariusz Nasiek i manager praktyki Agnieszka Mocarski