Zdrowie naszych dzieci to nasza odpowiedzialność

95
FOTO: PEXELS.COM

Rodzice nie szczepią dzieci. Dzieci nie mogą się zaszczepić same. Nie może tego zrobić rząd czy agencja rządowa. To jest rola i odpowiedzialność rodziców. A rodzice dzieci w czasie pandemii nie szczepią!

Na alarm biją organizacje rządowe i organizacje medyczne. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostrzega przed zaniechaniem rutynowych szczepień dzieci z powodu pandemii koronawirusa.
Amerykańska Akademia Pediatryczna potwierdziła, że rodzice powinni zaprowadzić swoje dzieci do szczepienia. CDC opublikowała dane wskazujące, że dzieciom – z powodu pandemii – brakuje rutynowych szczepień przeciwko chorobom, takim jak odra i krztusiec.
Od 13 marca – kiedy ogłoszono narodowy stan wyjątkowy z powodu koronawirusa – do 21 kwietnia zamówienia na regularne szczepionki dla dzieci spadły o 2,5 miliona dawek. W raporcie CDC stwierdzono, że w tym samym okresie odnotowano spadek dawek szczepionek zawierających ochronę przeciw odrze o 250 tysięcy.
To są ogromne liczby. Miliony niezaszczepionych niemowląt i dzieci.

Jako pediatra uważam, że jest to niezwykle niepokojące. Nie chcemy wracać do czasów, gdy rodzice musieli się martwić, że ich niemowlę może umrzeć na zapalenie opon mózgowych, szczególnie, gdy mamy szczepionkę, aby takiej sytuacji zapobiec.
Pandemia koronawirusa pokazuje nam wszystkim, że jesteśmy podatni na różne choroby zakaźne i bez szczepionki musimy uciekać się do najbardziej drastycznych środków, których nikt nigdy nie przewidywał, i nawet nie mógł sobie wyobrazić. Zamykanie szkół, zamykanie sklepów, zamykanie się w domach na kwarantannie jeszcze kilka miesięcy temu było nie do pomyślenia. Wszystko dlatego, że nie mamy możliwości walki z wirusem – brakuje szczepionki, nie mamy odporności, nie mamy skutecznego leku. Na szczęście mamy szczepionki chroniące dzieci i młodzież przed 16 innymi różnymi chorobami. Nie pomniejszajmy roli tych szczepionek w zdrowiu naszych dzieci.
American Academy of Pediatrics (AAP) wydała następujące wytyczne dla rodziców:
• Opieka nad dzieckiem – o ile to możliwe – powinna odbywać się osobiście u lekarza prowadzącego, z którym można ustanowić i utrzymać ciągłość opieki.
• Gabinety pediatryczne, które skutecznie wprowadziły telemedycynę w celu zapewnienia odpowiednich elementów badania zdrowych dzieci, powinny nadal wspierać te wizyty telezdrowia, a następnie wyznaczyć terminy wizyt osobistych w odpowiednim czasie.
• Pediatrzy powinni zidentyfikować dzieci, które opuściły wizyty okresowe i szczepienia, skontaktować się z rodzicami, aby umówić się na osobistą wizytę (obejmuje to noworodki, niemowlęta, dzieci i młodzież).
• Pediatrzy powinni współpracować z rodzinami w celu jak najszybszego uaktualnienia szczepień dzieci.
• Państwowe systemy informacji o szczepieniach i elektroniczna dokumentacja medyczna powinny wspierać wszelkie szczepienia uzupełniające.
• Pediatrzy powinni informować rodziny o podjętych działaniach w celu zapewnienia bezpieczeństwa w gabinetach lekarskich. Mogą one obejmować:
– planowanie wizyt zdrowych i chorych dzieci o różnych porach dnia,
– oddzielanie pacjentów przestrzennie, w różnych obszarach gabinetu lekarskiego lub w innym miejscu z dala od pacjentów z wizytami okresowymi.
• Współpraca pediatrów w danej społeczności powinna pomóc rodzicom w dogodnym umówieniu wizyty dla zdrowych dzieci w celu ich zaszczepienia.
Pamiętajmy, że zdrowie naszych dzieci to nasza odpowiedzialność. Teraz jest czas, żeby zadbać również o szczepienia. Kiedy dzieci zaczną chorować, będzie już za późno.