New York
55°
Fog
6:56 am6:31 pm EDT
7mph
92%
29.91
ThuFriSat
73°F
75°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Tomczyk: Order Orła Białego dla Macierewicza to naplucie w twarz rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej

23.09.2022

Order Orła Białego dla Macierewicza to naplucie w twarz rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, bo jest on odpowiedzialny na fałszowanie raportu w sprawie katastrofy – powiedział wiceszef PO Cezary Tomczyk. Macierewicz powinien dostać order z flagą rosyjską – dodał rzecznik PO Jan Grabiec.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że w piątek, w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników wyróżnieni Orderami Orła Białego zostaną założyciele i działacze Komitetu – Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski.

Fakt odznaczenia Antoniego Macierewicza (PiS) najwyższym polskim odznaczeniem komentowali w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. “Jeśli Antoni Macierewicz zasłużył na jakieś odznaczenie, to takie z flagą rosyjską. To co zrobił dla zniszczenia wspólnoty narodowej, takiej jedności społecznej w Polsce, to jest zasługa dla Kremla, a nie dla Polski” – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Według niego, “ostatnie lata działalności oparte na kłamstwie i oszustwie sprawiają, że jest jednym z ludzi, którzy najmniej są predystynowani do jakiegokolwiek odznaczenia, jeśli już to do postępowania prokuratorskiego i sądowego”. Stąd, zdaniem Grabca, “ten krok ze strony prezydenta jest po prostu kompromitujący”.

“Trudno znaleźć w Polsce osobę, która tak bardzo dzieli Polaków jak Antoni Macierewicz, a przecież zadaniem prezydenta jest łączyć wspólnotę narodową, a nie dzielić czy służyć jednej partii” – zaznaczył rzecznik PO.

“Po ujawnieniu dowodów na oszustwo w kwestii smoleńskiej, na to, że cała opowieść była oszustwem, że ukrywano dowody, które świadczyły o innej przyczynie tego co się stało, to jest kompromitujące dla całego tego obozu władzy” – dodał poseł.

Zwrócił też uwagę, że “cały obóz władzy uczestniczy w kłamstwie Antoniego Macierewicza”. “Odznaczenie jest tylko przypieczętowaniem tego, że to jedna banda i wszyscy są siebie warci” – podkreślił Grabiec.

Zdaniem wiceszefa PO Cezarego Tomczyka “Macierewicz powinien trafić na śmietnik historii po tym co zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej”.

“Macierewicz odbierający najwyższy możliwy order z rąk głowy państwa to jest naplucie w twarz polskiemu społeczeństwu, a także rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. To on wymyślił te wszystkie teorie, on je prezentował, on również fałszował dowody w sprawie raportu smoleńskiego” – powiedział były szef klubu KO. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY