Kanada zapowiedziała dostawy broni artyleryjskiej dla Ukrainy

67

Premier Justin Trudeau zapowiedział we wtorek, że Kanada dostarczy Ukrainie ciężką broń artyleryjską, poinformowała agencja The Canadian Press.

Zapowiedź dostaw ciężkiej broni artyleryjskiej padła podczas wizyty premiera w Dalhousie w Nowym Brunszwiku. Trudeau podkreślił, że jest w bliskim kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a więcej szczegółów na temat nowych dostaw broni dla Ukrainy zostanie podanych w najbliższych dniach.

Pod koniec marca premier powiedział podczas pobytu w Brukseli, że „Kanada będzie wysyłać więcej broni, tak śmiercionośnej jak i nie śmiercionośnej, do Ukrainy” i wyjaśnił, że rząd federalny poszukuje możliwości takiego składania zamówień, by broń trafiała bezpośrednio do wojsk ukraińskich. Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly mówiła wówczas, że rząd federalny rozważa możliwości współpracy z sektorem prywatnym w sprawie dalszych dostaw broni dla Ukrainy.

We wtorek rząd Kanady nałożył też sankcje na kolejną grupę Rosjan, wśród których znalazły się dwie dorosłe córki Władimira Putina Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa. Sankcje na członków rodziny Putina nałożyły wcześniej USA i Unia Europejska, wskazując, że rosyjski prezydent korzysta z rodzinnych powiązań do ukrywania majątku.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ tebe/