KE proponuje dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r.

44
epa09954767 EU Commission President Ursula von der Leyen gives a press statement on the Commission's proposals regarding 'REPowerEU, defence investment gaps and the relief and reconstruction of Ukraine' at the European Commission, in Brussels, Belgium, 18 May 2022. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA.

Komisja Europejska zaproponowała dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w związku z agresją Rosji na ten kraj.

Ukraina jest na pierwszej linii frontu i broni wartości europejskich. Będziemy po ich stronie przez całą wojnę i kiedy odbudują swój kraj. (…) Proponujemy uzupełnienie dotychczasowej znaczącej krótkoterminowej pomocy o nową wyjątkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r.” – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Dodała, że UE ma obowiązek i strategiczny interes w działaniach na rzecz odbudowy Ukrainy. “Powinien to być plan przyszłościowy, w pełni odzwierciedlający potrzeby zidentyfikowane przez Ukrainę. Plan obejmowałby kluczowe reformy w takich obszarach, jak walka z korupcją, zdolności administracyjne, praworządność i niezależność sądownictwa” – powiedziała.

Dlatego – jak zaznaczyła – UE proponuje stworzenie “platformy odbudowy” Ukrainy, prowadzonej wspólnie przez Ukrainę i Komisję, skupiającej państwa członkowskie UE, międzynarodowych darczyńców, międzynarodowe instytucje finansowe i innych partnerów.

“Celem tej platformy byłoby uzgodnienie kierunków i zapewnienie maksymalnej synergii wszystkich wysiłków. Inwestycje te pomogą Ukrainie wyjść silniejszą i bardziej odporną ze zniszczeń spowodowanych przez żołnierzy Putina” – dodała. (PAP)

luo/ tebe/