UE uruchomiła infolinię dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie

40

Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek specjalną infolinię w języku ukraińskim i rosyjskim, aby udzielać informacji i pomagać osobom uciekającym przed rosyjską inwazją.

“Komisja uruchomiła specjalną infolinię dla osób uciekających przed inwazją Rosji na Ukrainę. Wszyscy dotknięci wojną mogą dzwonić i zadawać pytania dotyczące ich statusu, praw i możliwości w UE. Infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim, oraz we wszystkich językach Unii” – napisał na Twitterze rzecznik KE Eric Mamer.

Z kolei w komunikacie przesłanym przedstawicielom mediów Komisja doprecyzowała, że celem infolinii jest “udzielanie odpowiedzi na pytania i dostarczanie szerokiego zakresu praktycznych i przydatnych informacji, od warunków wjazdu i podróżowania po UE po dostęp do praw i możliwości, takich jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna”.

Z infolinią można skontaktować się na terenie UE pod numerem 00 800 6 7 8 9 10 11, gdzie usługa jest bezpłatna, a spoza UE pod numerem +32 22 99 96 96, gdzie obowiązuje międzynarodowa stawka za połączenie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/