Ukraińcy oburzeni przyznaniem przez krajowe jury zera punktów dla Polski na Eurowizji

91
epa09948073 Members of the Ukrainian band Kalush Orchestra attend a press conference following their victory in the 66th annual Eurovision Song Contest (ESC) in Turin, Italy, 15 May 2022. EPA/Alessandro Di Marco Dostawca: PAP/EPA.

Widzowie na Ukrainie w mediach społecznościowych wyrażają oburzenie faktem, że ukraińskie jury na konkursie Eurowizji nie przyznało punktów reprezentującemu Polskę Krystianowi Ochmanowi. Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty, udostępniając link do jego piosenki “River” na YouTube, zachęcając do jej odsłuchania i zwiększenia liczby odtworzeń.

Ponadto ukraińscy fani Eurowizji omawiają możliwe zmiany w ogłaszaniu wyników konkursu, proponując, aby na wizji informowano też o faworytach widzów. Ukraińscy widzowie najwięcej głosów oddali na Polskę i – jak wynika z internetowych wpisów – bardzo zależy im na tym, aby głośno się o tym mówiło.

Ukraińscy internauci piszą, że “tak silnego przedstawiciela Polski na Eurowizji dawno już nie było”, i zachęcają do subskrybowania jego kanału na YouTube. Wiele osób z zachwytem podkreśla “moc potężnego głosu Krystiana Ochmana” i nie rozumie werdyktu jury Ukrainy. Niektórzy twierdzą wręcz, że “nie mogli zasnąć przez wstręt do ukraińskiego jury”, a inni mówią o swoim zażenowaniu i przyznają, że nie wiedzą, co powiedzieć swoim polskim przyjaciołom.

Ukraińscy widzowie domagają się wyjaśnienia od tegorocznego jury, w skład którego weszli: solista zespołu muzycznego Tercja Pikardyjska Andrij Kapral, wokalistka Iryna Fedyszyn, dyrygent Andrij Jackiw i krytyk filmowy Łukjan Gałkin.

Fani Eurowizji chcą dowiedzieć się, dlaczego jury zagłosowało w ten sposób, i przypominają skandal związany z wyłonieniem tegorocznego przedstawiciela Ukrainy na Eurowizji, którym ostatecznie została Kalush Orchestra. Wybór jury padł wcześniej na Alinę Pasz, która w 2015 roku, już po rosyjskiej agresji na Ukrainę, miała wjechać na Krym z terytorium Rosji.

Według ukraińskiego prawa jest to nielegalne oraz niezgodne z regulaminem ukraińskich eliminacji do Eurowizji, których uczestnicy nie mogą przebywać w Rosji ani na anektowanych przez nią terytoriach Ukrainy po 2014 roku. O pobycie Pasz na Krymie mówiło się w ukraińskich mediach jeszcze przed finałem krajowych eliminacji.

Z Kijowa Tatiana Artuszewska (PAP)

ta/ kjm/ akl/