WHO: ponad 3 tys. przewlekle chorych zmarło na Ukrainie w czasie wojny z powodu braku dostępu do opieki medycznej

39

Co najmniej 3 tys. osób cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak AIDS czy nowotwory, zmarło na Ukrainie podczas rosyjskiej inwazji z powodu braku dostępu do opieki medycznej – poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

“Osoby przewlekle chore zamieszkują w około 40 proc. gospodarstw domowych na Ukrainie. Brak dostępu do opieki medycznej doprowadził już do ponad 3 tys. zgonów takich osób; były to zgony przedwczesne, których w innych okolicznościach dałoby się uniknąć” – przekazał Kluge podczas specjalnej sesji Europejskiego Komitetu Regionalnego WHO w Kopenhadze.

Szpitale i inne placówki służby zdrowia są od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (od 24 lutego) celem ataków najeźdźcy. WHO udokumentowała już około 200 takich przypadków. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, gdzie zniszczono już wszystkie tego rodzaju obiekty.

Wcześniej we wtorek pojawiły się doniesienia, że rosyjskie wojska splądrowały szpital w zajętym mieście Kreminna. “W pierwszych dniach okupacji wrogowie zaczęli demontować sprzęt w miejscowym szpitalu i przewozić go do Ługańska lub Rosji” – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. (PAP)

szm/ ap/