Zełenski w rocznicę Czarnobyla: teraz zagrożeniem są działania Rosji w naszych elektrowniach

113

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał na Twitterze o przypadającej we wtorek 36. rocznicy katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej oceniając, że dziś działania Rosji w ukraińskich elektrowniach jądrowych “grożą ludzkości nową katastrofą”.

“Mija 36 lat od tragedii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. (…) Zmusiła ona świat, by uświadomił sobie groźbę, jaką jest niedbałe obchodzenie się z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej” – napisał Zełenski: https://tinyurl.com/pw4kjn59.

Dodał następnie, że jednak “nie wszyscy to sobie uświadomili”. “Dzisiaj działania Rosji w elektrowniach ukraińskich grożą ludzkości nową katastrofą” – oświadczył.

We wtorek, gdy przypada 36. rocznica katastrofy w elektrowni czarnobylskiej, rozpoczął w tym miejscu wizytę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Zapowiadano, że towarzyszyć mu będzie zespół ekspertów, który ma przeprowadzić kontrole radiologiczne. Według AFP podczas wizyty eksperci mają “naprawiać systemy zdalnego monitoringu, które niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie przestały przesyłać dane do siedziby” MAEA w Wiedniu.

Wojska rosyjskie zajęły nieczynną już czarnobylską elektrownię jądrową 24 lutego i utrzymywały nad nią kontrolę przez pięć tygodni; wycofały się 31 marca. (PAP)

mors/ ap/