Dowódca Sił Zbrojnych z koronawirusem

424
MON

W Polsce na dzień 10 marca potwierdzono 20 przypadków zakażenia koronawirusem, wśród nich jest Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosław Mika, który niedawno wrócił z narady w Niemczech.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosław Mika z potwierdzoną obecnością koronawirusa w organizmie. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Narodowej. Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech, u gen. Miki dowódcy generalnego, potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze. Procedury zadziałały, wprowadzono działania mające zminimalizować ryzyko – poinformowało na Twitterze MON.  Według danych Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywa 467 osób, 1014 zostało objętych kwarantanną, a 7110 – objętych nadzorem epidemiologicznym. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że należy przygotować się, że w najbliższych dniach wzrost liczby zachorowań będzie bardzo szybki, bo tak się działo we wszystkich innych krajach, gdy przekroczono 10 przypadków. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w Krakowie, Raciborzu, Wrocławiu oraz w Wielkopolsce. 

Na granicy z Czechami i Niemcami obowiązują kontrole sanitarne. Na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczęły pracę całodobowe punkty takich kontroli. W pierwszej kolejności sprawdzane są osoby, które podróżują autobusami i busami. Pasażerowie i kierowcy maja mierzoną temperaturę ciała. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności szkół, przedszkoli oraz szkół wyższych. Szef rządu zapowiedział, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach. Powiedział, że taka ewentualność jest brana pod uwagę po konsultacjach z ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia oraz po obserwacji tego, jak w tej kwestii działają państwa, w których liczba zakażeń jest znacznie większa. Szef rządu powiedział, że pod uwagę jest brane wydanie rekomendacji lub zaleceń dla wojewodów.