Kolejny sukces młodych polonijnych fotografów

156
Zdjęcie Adama Niebrzydowskiego (9 lat) / Foto: ADAM NIEBRZYDOWSKI

Natalia Chrapusta, Emily Cioczek, Adam Niebrzydowski, Joanna Niebrzydowska, Diana Skowrońska i Oskar Skowroński znaleźli się w gronie laureatów międzynarodowego konkursu fotograficzno-filmowego "I Live by the Sea". Ich zdjęcia można zobaczyć na wystawie w Lizbonie.

Wyróżnione osoby należą do klubu fotografika Makro, prowadzonego przez Agatę Skowrońską i działającego przy Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Konkurs „I Live by the Sea” organizowany jest od 2015 roku przez fundację Today We Have. Jego ideą jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży z całego świata, dotyczącej spraw morza, problemów związanych ze zmianami klimatu oraz nadmierną eksploatacją akwenów wodnych przez człowieka.

„W tym roku konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: od 5 do 12 lat, od 13 do 15 lat, od 16 do 18 lat oraz od 19 do 21 lat” – wyjaśnia Agata Skowrońska, prowadząca koło fotograficzne Makro. Jego uczestnicy mogli wykonać zdjęcia lub nagrać krótki film. Dodatkowo każdy musiał napisać esej, zawierający wyjaśnienie przedstawionego problemu oraz opis regionu, którego dotyczyła praca konkursowa. Wszystko należało przesłać do 18 marca, a wyniki zostały ogłoszone na początku maja.

Zdjęcie Diany Skowrońskiej – „Don’t kill me” (12 lat) / Foto: DIANA SKOWROŃSKA

Na konkurs nadesłano 165 prac z 13 krajów. Spośród nich wybrano 7 filmów, 19 wypracowań oraz 40 zdjęć, z których 6 zostało wykonanych przez wychowanków koła fotograficznego Makro. Wśród laureatów znaleźli się: Natalia Chrapusta, Emily Cioczek, Adam Niebrzydowski Joanna Niebrzydowska, Diana Skowrońska i Oskar Skowroński. Niektórzy z nich dostąpili tego zaszczytu po raz trzeci, inni po raz drugi. W sumie młodzi polonijni fotografowie i zarazem uczniowie polskiej szkoły im. Sienkiewicza na Brooklynie uczestniczą w konkursie „I Live by the Sea” od 2017 roku.

Zdjęcia tegorocznych laureatów można zobaczyć – do 8 czerwca – na specjalnej wystawie prezentowanej w Lizbonie w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza i Światowego Dnia Oceanu. W piątek, 17 maja, ekspozycję odwiedzili prezydent Portugalii Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa oraz Joco Aguiar Machado, dyrektor generalny ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa w Unii Europejskiej. Jak informują organizatorzy wystawy, „wszyscy byli pod wielkim wrażeniem niezwykłych prac”.

Zdjęcie Emily Cioczek (12 lat) / Foto: EMILY CIOCZEK

Laureaci konkursu, prócz wyeksponowania ich prac na wystawie w Lizbonie, otrzymali także certyfikat wystawiony przez jego organizatorów. „Tego typu wyróżnienia w przyszłości będą dzieciom bardzo pomocne, zwłaszcza gdy będą starały się dostać do szkół wyższych, ponieważ mogą być zaliczone do ich osiągnięć. Dlatego też bardzo zachęcam wszystkich do udziału w tego typu międzynarodowych konkursach” – podkreśla Agata Skowrońska.

Zarówno prowadząca klub fotograficzny, jak jego członkowie, którzy zostali laureatami konkursu, byli bardzo zadowoleni z otrzymanych wyróżnień. „Radość z wygranej jest zawsze, a zwłaszcza w międzynarodowym konkursie. To, że wśród 40 prac wybranych z grona 165 nadesłanych na konkurs, znalazło się sześć zdjęć moich wychowanków, jest dla mnie wielkim sukcesem” – powiedziała Agata dodając, że również dzieci były bardzo szczęśliwe.

Zdjęcie Joanny Niebrzydowskiej (13 lat) / Foto: JOANNA NIEBRZYDOWSKA

Tego typu wyróżnienia bardzo mobilizują młodych polonijnych fotografów do pracy, tym bardziej że często zastają oni laureatami różnych konkursów. W 2017 roku w konkursie „I Live by the Sea” w gronie nagrodzonych osób znaleźli się: Bianca Gosk, Julia Kobeszko, Joanna Niebrzydowska, Diana Skowrońska, Oskar Skowroński oraz Peter Slawik. Ich prace zostały wówczas wystawione w siedzibie ONZ na Manhattanie.

Z kolei w ubiegłorocznej edycji tego konkursu w gronie laureatów znaleźli się: Natalia Chrapusta, Emilia Cioczek, Joanna Niebrzydowska i Diana Skowrońska. Ich prace zostały pokazane w stolica Belgii (w Brukseli) oraz w Anglii.

Zdjęcie Natalii Chrapusty (11 lat) / Foto: NATALIA CHRAPUSTA

Klub fotograficzny Makro działa od 2014 roku. Mogą do niego należeć dzieci mające co najmniej 9 lat. Zajęcia odbywają się w soboty po zakończeniu nauki w polskiej szkole im. Sienkiewicza.

„Mamy zajęcia praktyczne zarówno z aparatem, jak i komputerem. Dzieci dowiadują się także różnych wiadomości na temat kompozycji zdjęcia ich cyfrowej obróbki oraz tego jak używać aparat od strony technicznej” – wyjaśnia Agata Skowrońska. Młodzi fotografowie podczas zajęć wychodzą także w plener, by sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, a także biorą udział w konkursach organizowanych w ramach koła.

„Trzy razu do roku robimy wystawy, a w czerwcu, na zakończenie nauki, każdy z nich otrzymuje certyfikat ukończenia zajęć fotograficznych – dodaje prowadząca zajęcia, która zachęca wszystkich do fotografowania. – Młodzi ludzie mają otwarty umysł na nowe i ciekawe pomysły, dlatego warto ich zachęcać, żeby spędzali czas nie tylko bawiąc się i grając na komputerach, które mogą być wykorzystane do fantastycznych, edukacyjnych rzeczy. Trzeba im tylko to pokazać” – twierdzi Skowrońska.

Zdjęcie Oskara Skowrońskiego – „The Ocean Trash” (14 lat) / Foto: OSKAR SKOWROŃSKI

Każdego roku w zajęciach prowadzonych w ramach klubu fotograficznego Makro bierze udział około 10 osób. Niektóre z nich rozpoczęły już naukę w różnych wyższych szkołach artystycznych, a nawet są takie, które studiują fotografię.

„Wśród moich wychowanków są tacy, którzy przychodzą na zajęcia już od 5 lat. Najważniejsze jest jednak to, że do klubu należą dzieci, które same chcą rozwijać swoje zainteresowanie fotografią, a nie dlatego, że rodzice je tam posyłają” – podkreśla prowadząca zajęcia.