Od Hiszpanii po Azerbejdżan

1
SPORTFORBUSINESS.COM/UEFA

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które potrwają od 12 czerwca do 12 lipca, będą bezprecedensowe, bowiem nie mają jednego czy dwóch państw-gospodarzy, a mecze odbędą się w 12 miastach – od Hiszpanii po Azerbejdżan. Bezprecedensowe będą również premie dla uczestników. Jak dotąd awans zapewniło sobie sześć reprezentacji, w tym Polska.

DECYZJA O TYM FORMACIE EURO 2020 ZAPADŁA W GRUDNIU 2012 ROKU NA SPOTKANIU KOMITETU WYKONAWCZEGO UEFA. W ten sposób władze futbolu na Starym Kontynencie chciały uczcić 60. rocznicę pierwszych mistrzostw Europy. W 1960 roku we Francji tytuł zdobyła reprezentacja ZSRR.

Pomysł byłego szefa UEFA Michela Platiniego wywołał różne reakcje środowiska piłkarskiego. Niektórzy uznali go za atrakcyjny, inni obawiali się o logistykę, bo zarówno zespoły narodowe, jak i ich kibice, będą zmuszeni do pokonywania tysięcy kilometrów.

Nieco ponad miesiąc później ustalono, że miast-gospodarzy będzie trzynaście, a wybrano je we wrześniu 2014 roku. Postanowiono, że mecze będą rozgrywane w Kopenhadze, Bukareszcie, Amsterdamie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Brukseli, Glasgow, Monachium, Baku, Sankt Petersburgu, Rzymie oraz w Londynie.

Początkowo w tym gronie chciała się znaleźć również Polska, ale kandydaturę wycofano. Później prawa organizatora straciła z kolei Belgia, którą w ten sposób ukarano za opóźnienia przy budowie stadionu w Brukseli. Ostatecznie miast-gospodarzy będzie 12. Spotkania, które miały odbyć się w Belgii, przeniesiono do Londynu.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LICZBĘ KRAJÓW-GOSPODARZY NIKT NIE UZYSKAŁ AUTOMATYCZNEJ KWALIFIKACJI DO TURNIEJU GŁÓWNEGO. W eliminacjach rywalizują reprezentacje wszystkich 55 narodowych federacji, będących członkami UEFA. Podzielono je na 10 grup, z których awans uzyskają po dwa najlepsze zespoły. Pierwszą reprezentacją pewną awansu została w ubiegły czwartek Belgia, w kolejne dni dołączyły do niej Włochy, Rosja, Polska, Ukraina i Hiszpania.

Eliminacje, które zakończą się 19 listopada, wyłonią 20 z 24 uczestników. Pozostałych czterech znanych będzie po zaplanowanym na 26-31 marca 2020 roku turnieju barażowym, w którym udział weźmie 16 zwycięzców swoich grup każdej z czterech dywizji Ligi Narodów, którzy nie zdołali zapewnić sobie awans z klasycznych kwalifikacji. W innym przypadku ich miejsca zajmą niżej sklasyfikowane drużyny w LN.

PODOBNIE JAK W 2016 ROKU, W EURO 2020 WYSTĄPIĄ 24 ZESPOŁY PODZIELONE NA SZEŚĆ GRUP PO CZTERY. Losowanie fazy grupowej zaplanowano na 30 listopada w Bukareszcie. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze reprezentacje z każdej z grup oraz cztery zespoły z trzecich miejsc.

Znane są już terminy wszystkich spotkań. Mecz otwarcia, w którym zmierzą się dwa z zespołów wylosowanych do grupy A, odbędzie się 12 czerwca na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Finał zaplanowano na 12 lipca na londyńskim Wembley, gdzie odbędą się też oba półfinały.

Miasta-gospodarze meczów Euro 2020:

Grupa A: Rzym (mecz otwarcia) i Baku

Grupa B: Kopenhaga i Sankt Petersburg

Grupa C: Amsterdam i Bukareszt

Grupa D: Londyn i Glasgow

Grupa E: Bilbao i Dublin

Grupa F: Monachium i Budapeszt

1/8 finału: Kopenhaga, Amsterdam, Bukareszt, Londyn, Glasgow, Bilbao, Dublin, Budapeszt

ćwierćfinały: Rzym, Baku, Sankt Petersburg, Monachium

półfinały i finał: Londyn

ZA AWANS NA EURO 2020 UEFA PRZEWIDZIAŁA REKORDOWE PREMIE. Ogólna pula, z której rozdysponowe zostaną środki, w porównaniu do mistrzostw Europy we Francji w 2016 roku (301 mln euro), wzrosła o 23 procent i wynosi 371 mln euro. Za sam udział w Euro 2020 każdy z 24 uczestników otrzyma po 9,25 mln euro. Za wygraną w fazie grupowej przeznaczono 1,5 mln euro, a za remis 750 tys. euro. W fazie pucharowej nie będzie premii za wyniki. Zamiast tego uczestnicy 1/8 finału otrzymają po 2 mln euro, ćwierćfinaliści po 3,25 mln euro. Dla czterech półfinalistów przeznaczono po 5 mln euro. Mistrzowie Europy zgarną 10 mln euro, a przegrani w finale 7 mln euro. Jeśli mistrzowie Europy wygrają wszystkie swoje mecze grupowe, w sumie otrzymają 34 mln euro, o siedem więcej niż można było zgarnąć w 2016 roku.