“Pęknięcie” w polskim rządzie

547

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że dziś zostaną podjęte decyzje w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Wyjaśnił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podejmie decyzje w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS posłów, którzy wstrzymali się, głosowali przeciw lub byli nieobecni, a nie będą w stanie tej nieobecności usprawiedliwić. 

Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, którą w nocy przyjął Sejm. Przeciwko ustawie głosowało m.in. 38 posłów Klubu Parlamentarnego PiS – w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski -, a 15 przedstawicieli Porozumienia wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobolewski w programie Kwadrans Polityczny TVP 1 powiedział, że obóz rządowy jest obecnie na etapie postkoalicyjnym. Dodał, że nie jest wykluczone, że powstanie rząd mniejszościowy, ale mówienie o przyspieszonych wyborach jest “wybieganiem w przyszłość”. Przypomniał, że III RP zna przypadki rządów mniejszościowych.
“Rządy mniejszościowe były, sprawowały władze, niektóre z sukcesami. Nie byłaby to nowa formuła, nie byłaby to nowość, natomiast nie wykluczamy takiej ewentualności” – wyjaśnił Krzysztof Sobolewski.
Poseł PiS powiedział, że “pęknięcie” w koalicji rządowej nastąpiło długo przed procedowaniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, jak to ujął, u fundamentów koalicji, czyli negocjacji nowej umowy.
“Ktoś tu wczoraj powiedział – ogon macha psem, no to jest bardzo nienaturalna sytuacja. Chcemy postawić tę sytuację na nogi. Koalicjanci oczekiwali rzeczy nieadekwatnych do ich stanu posiadania, do ich proporcjonalności w koalicji, dlatego te rozmowy koalicyjne się przedłużały” – powiedział. Dodał, że na razie rozmów koalicyjnych nie ma, a PiS nie przewiduje ich wznowienia.
Krzysztof Sobolewski powiedział, że w najbliższych dniach zbiorą się władze naczelne PiS. “Tam będziemy dyskutować, jakie działania podejmujemy w dalszej kolejności. Musi być decyzja tych władz, co i jak dalej będzie z rządem, kwestie osobowe” – wyjaśnił.
Przed wczorajszym głosowaniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu prowadzonych negocjacji koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu. Jak mówił, ich powodem jest to, że “koalicjanci występują z innym programem i wskazaniami do głosowań niż cały klub”.
Polityk PiS dodał, że jeśli “sytuacja do tego zmusi”, rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z Solidarną Polską i Porozumieniem. Wykluczył opcję rządu mniejszościowego. “Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami” – wyjaśnił Ryszard Terlecki.
Ponadto powiedział, że każdemu członkowi klubu PiS, który zagłosuje niezgodnie z rekomendacją w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, będą groziły konsekwencje, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii.