Profesjonalistki nagrodziły zdolną polonijną młodzież

202
Laureaci konkursu (z dyplomami) wraz z jurorami, rodzicami i dyrektorkami szkół, które reprezentują / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Stanisław Kowalski, Karolina Pałac oraz Julia Perkowska zostali laureatami tegorocznego konkursu dla polonijnej młodzieży, zorganizowanego przez Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association. Jego temat przewodni nawiązywał do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Stanisława Moniuszki.

Doroczny bankiet przygotowany przez polonijne profesjonalistki skupione w Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association odbył się w czwartek, 9 maja, w Princess Manor na Greenpoincie. Jego głównym celem było zebranie pieniędzy na fundusz stypendialny dla najbardziej uzdolnionych polonijnych studentek.

Tegoroczne stypendia przyznawane przez tę organizację tradycyjnie zostaną wręczone w listopadzie, natomiast podczas czwartkowego spotkania rozwiązano konkurs przeprowadzony wśród uczniów – zarówno dziewcząt, jak i chłopców – uczęszczających do polskich szkół dokształcających. Ich zadaniem było napisanie esejów na temat: „Moniuszko – ojciec polskiej opery”. Do twórczości tego wielkiego kompozytora nawiązano także w części artystycznej, towarzyszącej imprezie.

LAUREACI KONKURSU
„Fajnie jest dostać nagrodę, ale dla mnie nie jest ona celem, tylko pewną podróżą – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Stanisław Kowalski, laureat miejsca pierwszego w tegorocznej edycji konkursu. – Dla mnie liczy się to, czego się nauczyłem przy okazji pisania tego eseju. Dowiedziałem się bardzo dużo na temat Stanisława Moniuszki, jego muzyki, a także polskiej opery, kultury i historii” – dodał Stanisław, który jest uczniem 10. klasy Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Królewicza w Newarku, NJ. Znalazł się on w gronie laureatów już po raz trzeci. „Zaczynałem dwa lata temu od miejsca trzeciego, rok temu dostałem drugą, a w tym pierwszą nagrodę” – zaznaczył z dumą autor najciekawszej pracy na temat Moniuszki.

Laureatem miejsca pierwszego został Stanisław Kowalski (drugi z lewej). Obok stoją: Małgorzata Gradzka (pierwsza z lewej), z Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Bernadette O’Keefe (druga z prawej), przewodnicząca jury oraz dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających / / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Miejsce drugie zajęła Karolina Pałac, która jest uczennicą 11. klasy Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. „Uwielbiam historię oraz bardzo lubię pisać, więc jeżeli są organizowane tego typu konkursy, to chętnie w nich uczestniczę – powiedziała laureatka. – Moniuszko ma dla mnie bardzo duże znaczenie, ponieważ jako dziecko słuchałam jego muzyki i oper, które moja mama często włączała” – wspomina Karolina Pałac, która również w roku ubiegłym uczestniczyła w tym konkursie i zajęła miejsce trzecie.

Miejsce drugie zdobyła Karolina Pałac (w środku). Obok stoją: Małgorzata Gradzka (pierwsza z lewej), z Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Bernadette O’Keefe (druga z lewej), przewodnicząca jury, Anna Kubicka, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie oraz dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających / / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei Julia Perkowska, która jest uczennicą 11. klasy Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, po raz pierwszy wzięła udział w konkursie organizowanym przez Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association, i jej praca znalazła się w gronie trzech najlepszych. „Cieszę się, że napisałam ten esej, bo udało mi się zdobyć trzecią nagrodę. Dzięki temu wiem, że chyba dobrze piszę, ale przede wszystkim przy okazji dużo się nauczyłam i dowiedziałam na temat Stanisława Moniuszki” – podkreśliła Julia.

Trzecią nagrodę otrzymła Julia Perkowska (w środku). Obok stoją: Teresa Ramotowska (pierwsza z lewej), dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, Małgorzata Gradzka (druga z lewej), z Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Bernadette O’Keefe (druga z prawej), przewodnicząca jury oraz dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wszyscy laureaci konkursu, prócz dyplomów, otrzymali certyfikaty pieniężne ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, wynoszące odpowiednio: 500, 300 i 200 dolarów.

Jak podkreślały Bernadette O’Keefe, przewodnicząca jury, która prezentowała laureatów i wręczała nagrody, a także prowadząca imprezę Maria Bielska, wszystkie nadesłane prace były na bardzo wysokim poziomie, co świadczy o zdolnościach i wiedzy, jaką posiada polonijna młodzież.

„Wszystkich jednak przebił Stanisław Kowalski, ponieważ swoje wypracowanie napisał w formie libretta do opery w czterech aktach – dodała Maria Bielska w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”. – Cieszymy się, że miejsce pierwsze zdobył chłopiec, ponieważ to pokazuje, że myślimy o wszystkich uczniach. Ma to tym większe znaczenie, że stypendia, które jesienią rozdaje nasza organizacja, są fundowane tylko dla studentek. Natomiast konkurs dotyczący wypracowań zawsze organizujemy dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 17 lat i uczęszczającej do polskich szkół sobotnich” – wyjaśniła pani Bielska.

W związku z bardzo dużą liczbą nadesłanych wypracowań oraz ich wysokiego poziomu organizatorzy wręczyli także kilkanaście wyróżnień. Otrzymali je: Patryk Adamczyk, Conrad Dyjak, Julia Kalinowska, Filip Kamiński, Victoria Kępka, Klaudia Kołakowska, Dominika Kowalska, Victoria Kozikowska, Wiktoria Krzak, Joanna Niebrzydowska, Patryk Pagórek, Estera Plis, Julia Sikorska, Oliwia Strama, Michał Suchcicki oraz Nina Topolewska-Burdzy. Każdy z nich otrzymał specjalny dyplom, a dzięki donacji przekazanej przez Pulaski Association of Business and Professional Men, także certyfikat na 25 dolarów.

Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu wzięło udział bardzo dużo polonijnych placówek oświatowych, a dominowały prace z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Królewicza w Newarku oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie.

Dziecięcy Zespół Taneczny „Krakowianki i Górale” zatańczył mazura ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PROGRAM ARTYSTYCZNY
Dorocznej uroczystości Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association towarzyszył również program artystyczny. Rozpoczęła go Emilia Idec z Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Krakowianki i Górale”, która zaśpiewała pieśń „Piękna nasza Polska cała” z muzyką Józefa Sierosławskiego i słowami Wincentego Pola.

Emilia Idec z Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Krakowianki i Górale” zaśpiewała pieśń „Piękna nasza Polska cała” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Następnie pozostali członkowie tej grupy zatańczyli mazura ze „Strasznego dworu” Moniuszki. Zaśpiewali również dwa utwory: pieśń „Jeszcze jeden mazur” – napisaną przez Ludwika Ksawerego Pomiana z muzyką Fabiana Tymulskiego – oraz „W moim ogródecku” – piosenkę ludową rozsławioną przez zespół Rokiczanka.

Z programem artystycznym wystąpili także laureaci konkursu recytatorskiego organizowanego kilka tygodni temu w Fundacji Kościuszkowskiej przez Polish American Teachers Association.

Tomasz Kwiecień zaprezentował „Koncert Jankiela” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tomasz Kwiecień wyrecytował „Koncert Jankiela” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a Ola Dyjak przedstawiła „Balladę o królowej Jadwidze”.

Ola Dyjak przedstawiła „Balladę o królowej Jadwidze” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Swoje umiejętności zaprezentowała również Maya Wałek, która przedstawiła legendę pt. „Trzy prządki”. Zaśpiewała także pieśń „Prząśniczki”, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę do słów Jana Czeczota.

Maya Wałek opowiedziała legendę pt. „Trzy prządki” oraz zaśpiewała pieśń Stanisława Moniuszki pt. „Prząśniczki” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Z kolei Antoś Kozak opowiedział legendę pt. „Tajemnica groty Łokietka”. Na zakończenie wystąpił Filip Stanisławski, którzy przedstawił „Legendę o Emeryku i świętym jeleniu”.

Antoś Kozak opowiedział legendę pt. „Tajemnica groty Łokietka” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, które im się należały nie tylko dlatego, że pięknie zaprezentowały bardzo długie i trudne legendy, ale również za grę aktorską oraz odpowiednio przygotowaną scenografię, stroje i różne rekwizyty.

Filip Stanisławski przedstawił „Legendę o Emeryku i świętym jeleniu” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W części oficjalnej – na początku bankietu – zaśpiewała także Kaya Sławecka, która wykonała hymny narodowe (polski i amerykański), a inwokację i okolicznościową modlitwę wygłosił ks. Józef Szpilski. Poza tym podczas imprezy, którą prowadziła Maria Bielska, głos zabrała Danuta Siemińska, prezes Marie Skłodowska Curie Professional Woman’s Association, która opowiedziała o idei akcji związanej z konkursem dotyczącym esejów pisanych przez dzieci i młodzież szkolną oraz gromadzeniem środków na stypendia dla studentek. Przedstawiła również – jak podkreśliła – „zacnych gości polonijnego środowiska metropolii nowojorskiej”. Wśród nich byli przedstawiciele wielu organizacji i instytucji oraz dyrektorzy sobotnich szkół dokształcających

Hymny narodowe – polski i amerykański – zaśpiewała Kaya Sławecka. Obok stoi Maria Bielska (w kapeluszu), prowadząca imprezę / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK