Senat przedłuża działanie Funduszu Kompensacyjnego Ofiar z 11 września

145
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Senat uchwalił ustawę „Nigdy nie zapominaj o bohaterach”, która przedłuża działanie Funduszu Kompensacyjnego Ofiar z 11 września do 2029 roku. Ma on zapewnić opiekę, pomoc medyczną i odszkodowania tym wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku zamachu terrorystycznego jak i ich rodzinom.

Wśród ludzi, którzy 18 lat temu brali udział w akcji ratunkowej i odgruzowywaniu WTC przybywa chorych. Ponad 2 tysiące strażaków, którzy pracowali przy Światowym Centrum Handlu choruje na raka, ponad 10 tysięcy na inne choroby – mówił przed senacką komisją komisarz straży pożarnej Daniel Nigro. Podobne dane przedstawili szef nowojorskiej policji i przedstawiciele związków zawodowych innych firm. Fundusz pomocy, ustanowiony tuż po zamachu, wyczerpał się, nie przewidziano
bowiem, że skutki zamachu będą tak duże. Przesłuchania w senacie przeciągały się, bowiem dwóch republikańskich senatorów sprzeciwiało przedłużeniu działania funduszu obawiając się o koszty jego prowadzenia. Prezydent Trump zapewnił, że ustawę podpisze. Tylko w tym roku zmarło na raka i inne choroby nabyte podczas prac w Światowym Centrum Handlu ponad 800 osób.