Starcia policji z kartelami narkotykowymi

0
EPA-EFE/JUAN CARLOS CRUZ

W miniony weekend, w graniczącym ze Stanami Zjednoczonymi, meksykańskim stanie Coahuila w starciach między policją, a kartelami zginęło 21 osób. Wśród ofiar jest 4 policjantów, oraz 17 członków gangów. 

Napięcia między rządem a kartelami zwiększyły się po tym, jak prezydent Donald Trump zapowiedział, że meksykańskie kartele narkotykowe zostaną w USA uznane za organizacje terrorystyczne. Prokurator generalny USA William Barr ma odwiedzić Meksyk w celu omówienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador powtórzył podczas przemówienia z okazji pierwszej rocznicy objęcia prezydentury, że nie zaakceptuje interwencji z zagranicy w celu stłumienia karteli. Podkreślił jednocześnie, że wzmocni swoją strategię walki z nimi. „Nie akceptujemy żadnej interwencji, jesteśmy suwerennym, wolnym krajem” – podkreślił prezydent Meksyku. W 2006 roku ówczesny prezydent Meksyku Felipe Calderón „wypowiedział wojnę” kartelom narkotykowym. Od tamtego czasu zginęło w kraju ponad 200 tysięcy osób.