Szef MSZ z wizytą w USA

58
EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozpocznie w środę dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie weźmie udział w debacie na temat relacji USA z państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz w konferencji ministerialnej na temat promocji wolności religijnej, organizowanej przez amerykański Departament Stanu.

Debata pod tytułem „The United States and Central Europe: celebrating Europe whole and free, building the next century together” z udziałem ministra Jacka Czaputowicza jest częścią dwudniowej konferencji na temat relacji Stanów Zjednoczonych z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmówcami ministra Czaputowicza będą: minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto i wiceminister spraw zagranicznych Czech Alesz Chmelárz. Dyskusję będzie moderować Paula Dobriansky – wykładowca Uniwersytetu Harvarda i była podsekretarz stanu, odpowiedzialna za sprawy globalne w amerykańskim Departamencie Stanu. Spotkanie odbędzie się w ośrodku analitycznym Atlantic Council, który, jak stwierdziło biuro szefa MSZ, stawia sobie za cel promowanie silnych więzi transatlantyckich.

Minister Jacek Czaputowicz weźmie także udział w konferencji ministerialnej na temat promocji wolności religijnej „Ministerial to Advance Religious Freedom”, której gospodarzem jest amerykański Departament Stanu. „Tegoroczna edycja konferencji będzie jednym z największych wydarzeń poświęconych wolności religii” – podkreśliło w komunikacie MSZ. „Wezmą w niej udział przedstawiciele wysokiego szczebla rządów z ponad 80 krajów, przywódcy religijni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych”