Ważne słowa Merkel w Auschwitz

273
PREMIER.GOV

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że zawsze trzeba podkreślać, iż to Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz. Przemawiając podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau przekonywała, że wspominając tamte wydarzenia, należy zawsze przytaczać pełną nazwę tego miejsca: były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-1945. Podkreślała, że „Ta nazwa jest ważna. Pełna nazwa”. 

„Oświęcim leży w Polsce, ale w październiku 1939 roku został zaanektowany przez Trzecią Rzeszę. Auschwitz był niemieckim obozem zagłady, prowadzonym przez Niemców. Jest dla mnie ważne, by podkreślać ten fakt. Jest ważne, by wyraźnie wskazywać sprawców. My Niemcy jesteśmy winni to ofiarom – i sobie samym” – mówiła Angela Merkel.   Niemiecka kanclerz podkreśliła, że „odczuwa głęboki wstyd w obliczu barbarzyńskich zbrodni, które zostały popełnione przez Niemców” w Auschwitz. „Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza granice wszystkiego, co można było sobie wyobrazić. Te straszliwe rzeczy, które wyrządzono kobietom, dzieciom i mężczyznom w tym miejscu, sprawiają, że można tylko zamilknąć” – powiedziała Angela Merkel.

Dodała, że Auschwitz-Birkenau jest częścią historii Niemiec, o której trzeba mówić. Muzeum przechowuje o niej świadectwo.   „Nic nie przywróci życia osobom tu zamordowanym, nic nie sprawi, aby cofnąć czas i usprawiedliwić te straszliwe morderstwa. To wszystko jest częścią niemieckiej historii i tę historię należy opowiadać zawsze po to, abyśmy byli czujni i uważni; aby takie zbrodnie, nawet w zalążku się nie powtórzyły; abyśmy zdecydowanie przeciwstawili się rasizmowi, antysemityzmowi w jakiejkolwiek formie” – mówiła Angela Merkel. 

Niemiecka kanclerz dodała, że „ta historia musi zostać opowiedziana po to, aby zarówno dziś, jak i jutro strzec godności każdego człowieka, aby uczcić godnie pamięć ofiar, o tych, którzy z różnych krajów Europy zostali deportowani do obozu Auschwitz-Birkenau”. 

„Pamiętamy o tych, którzy wszystko stracili – rodzinę, przyjaciół, ojczyznę, dom, nadzieję, plany, zaufanie, radość z życia i godność. Pamiętamy także o tych, którzy po II wojnie światowej musieli żyć z piętnem wydarzeń obozowych”, którzy – jak mówiła Angela Merkel, cytując wspomnienia więźniarki – „musieli na nowo nauczyć się tego, że są ludźmi, mającymi imię””. 

Angela Merkel dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do udokumentowania tego, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau poprzez utworzenie centrum muzealnego oraz konserwację i odrestaurowanie tego miejsca. „Z dużym zaangażowaniem robi się wszystko, aby to miejsce nadal pokazywało swoje świadectwo” – mówiła kanclerz. 

Podkreśliła, że plany konserwacyjne byłego obozu na najbliższe 25 lat wymagają o wiele większych nakładów, dlatego „Niemcy znacząco się przyczynią do jego podniesienia”.