Wystawa szopek krakowskich na Greenpoincie

372
Tegoroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską miał wysoki poziom artystyczny / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Do soboty, 8 stycznia, w głównej siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie można oglądać wystawę szopek krakowskich wykonanych w ramach konkursu zorganizowanego przez Fundację Nowodworskiego. W tym roku odbyła się jego druga edycja, a najładniejszą okazała się szopka zrobiona przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY.

“Poziom prac zdecydowanie podniosły dwie szopki z kategorii rodzinnej i kilka w wykonaniu dzieci. Są to istne cudeńka. W kategorii dwuwymiarowej też są przepiękne prace, jeśli chodzi o kolorystykę i pomysły kompozycyjne” – podkreślił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Jerzy Leśniak, dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworskiego.

W sumie organizatorzy tym razem otrzymali 22 prace, wśród których było 9 modeli przestrzennych i 13 rysunków wykonanych w technice pastelowej lub kolażowej. W składzie jury znaleźli się: prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, menedżer głównego oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie Anna Branas, artysta malarz Janusz Skowron oraz prezes Fundacji Nowodworskiego Daniel Andrejczuk.

Miejsce pierwsze w kategorii szopek rodzinnych zdobyła praca wykonana przez uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

W najbardziej profesjonalnej kategorii, czyli wśród szopek wykonanych rodzinnie lub indywidualnie (również przez dorosłych) najwięcej punktów otrzymała praca uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Natomiast miejsce drugie zdobyła szopka zrobiona indywidualnie przez Danutę Lisowską z Linden, NJ, która w roku ubiegłym była główną laureatką konkursu.

Miejsce drugie w kategorii szopek rodzinnych zdobyła praca wykonana indywidualnie przez Danutę Lisowską z Linden, NJ / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

Z kolei w kategorii szopek dziecięcych miejsce pierwsze zajęli uczniowie klasy 4 i 5 ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI, (Antoni Rodriquez, Justyna Lonczak, Veronika Lonczak, Nickole Dye i Natalie Dye). Miejsce drugie również zdobyły dzieci uczęszczające do tej placówki oświatowej lecz z klasy 2 i 7 (Oskar Szpala, Jakub Obrycki, Jakub Regent, Kasia Obrycka i Oliver Regent). Z kolei trzecią lokatę zajął Jakub Przybylski z Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY.

Miejsce pierwsze w kategorii szopek dziecięcych zajęła praca uczniów klasy 4 i 5 ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI, (Antoni Rodriquez, Justyna Lonczak, Veronika Lonczak, Nickole Dye i Natalie Dye) / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

W trzeciej kategorii – szopek wykonanych w dowolnej dwuwymiarowej technice (rysunek, malarstwo, kolaż) miejsce pierwsze zdobyła Julia Krzyształowicz, uczennica 11 klasy w Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Druga była Natalia Pindel, uczennica 3 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood, NY. Natomiast trzecią lokatę zajęła siedmioletnia Isabella Porricelli z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY.

Jurorzy prezentują dwuwymiarowe prace nadesłane na konkurs szopek krakowskich. Od lewej stoją: Janusz Skowron, Dorota Andraka, Daniel Andrejczuk, Anna Branas i Jerzy Leśniak / Foto: ARCHIWUM FUNDACJI NOWODWORSKIEGO

Wręczanie nagród laureatom odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku i planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Druga edycja konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską odbyła się dzięki wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz “Nowego Dziennika”. Honorowy patronat sprawował konsul generalny Adrian Kubicki.

Szopki krakowskie nagrodzone przez jurorów / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA