35 milionów dolarów zasiliło polską dzielnicę – “Zielone” inwestycje na Greenpoincie

25

Do tej pory w ramach projektów finansowanych z funduszy odszkodowawczych w ekologiczne projekty na Greenpoincie zainwestowano 35 mln dolarów. Wchodzą w to zarówno pieniądze pochodzące z Greenpoint Community Environmental Fund, jak i dodatkowych donacji, które wykonawcy "zielonych" projektów otrzymali z innych źródeł.

W poniedziałkowy wieczór w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie odbyło się spotkanie administratorów Greenpoint Community Environmental Fund, przedstawicieli firm i organizacji, które wygrały konkurs dotyczący grantów odszkodowawczych, oraz mieszkańców polskiej dzielnicy. Jego celem było podsumowanie dotychczasowych dwóch etapów podziału pieniędzy pochodzących z odszkodowania wypłaconego przez ExxonMobil na rzecz poprawy środowiska Greenpointu, zapowiedź kolejnych kroków związanych z tym funduszem oraz dyskusja na temat wybranych inwestycji.

Z kwoty wynoszącej 19,5 mln dolarów wydatkowano do tej pory prawie 12 mln dolarów, z czego na 18 małych projektów poniżej 25 tys. dol. przeznaczono 395 tys. dol., a na 6 dużych inwestycji związanych z ochroną dziedzictwa naturalnego polskiej dzielnicy wyasygnowano 11 mln dol. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na trzeci etap, podczas którego wyłonione zostaną kolejne ekologiczne inwestycje.

„Projekty te muszą być związane z polepszeniem jakości naszego środowiska – podkreśla w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Ryszard Mazur, dyrektor wykonawczy North Brooklyn Development Corporation, firmy, która wraz National Fish and Wildlife Federation nadzoruje podział pieniędzy odszkodowawczych. – Tym razem będziemy starali się wybrać najciekawsze propozycje, których koszty realizacji będą się mieściły w przedziale od 5 tys. do 4 mln dolarów”.

Administrator funduszu podkreślił, że inwestycje dotowane przez Greenpoint Community Environmental Fund są warte o wiele więcej, niż poszczególni uczestnicy konkursu otrzymali. „Ma to związek z tym, że prócz pieniędzy, które wnioskodawcy otrzymali od nas, dodatkowo pozyskali prawie 24 mln dolarów w postaci dotacji i funduszy uzupełniających z innych organizacji i źródeł, dzięki czemu Greenpoint zyskał ekologiczne inwestycje warte 35 mln dolarów” – wyjaśnia Mazur.

W ramach małych projektów ich pomysłodawcy zdobyli dodatkowo 197 tys. dol., natomiast wykonawcy 6 dużych inwestycji dodatkowo na ich realizację pozyskali 23,8 mln dol. Ryszard Mazur, mieszkający na Greenpoincie od ponad 60 lat, jest niesamowicie zadowolony z takiego obrotu sprawy. Stwierdził, że do tej pory nigdy nie widział tylu ekologicznych inwestycji w polskiej dzielnicy oraz sprawnie przeprowadzonego konkursu, w dodatku popieranego przez lokalnych polityków i działaczy.

„Udało nam się bardzo szybko i transparentnie rozdysponować pieniądze pochodzące z odszkodowania pomiędzy wnioskodawców – podkreślił Mazur – Dla przykładu powiem, że są inne fundusze, które powstały dawno temu i do tej pory nie zostały wykorzystane. Nasz konkurs cieszył się dużą popularnością zarówno wśród wnioskodawców, jak i mieszkańców. Na największe projekty, wybierane przez rezydentów, głosowało 525 osób i byli to reprezentanci pochodzący z każdej części Greenpointu” – wyjaśnił z dumą Mazur.

Wnioski na trzeci – dodatkowy etap związany z wykorzystaniem pieniędzy odszkodowawczych, które jeszcze pozostały nierozdysponowane – będzie można składać dopiero za kilka miesięcy, po zakończeniu serii różnych spotkań i seminariów.

„Będziemy chcieli podczas tych spotkań przybliżyć wnioskodawcom informacje dotyczące tego, jakich projektów potrzebuje nasza dzielnica, która była zatruwana przez prawie 150 lat. Będziemy z nimi dyskutować, by dzięki temu opracowali jak najlepsze i najciekawsze propozycje” – zdradza Mazur.

Seminaria te rozpoczną się już niebawem i odbywać się będą w Dupont Street Senior Housing na Greenpoincie: 14 i 21 maja oraz 4 czerwca w godz. od 6 do 8 wieczorem, 28 maja w godz. od 1:30 do 3 ppoł., 30 maja w godz. od 10 rano do 3 ppoł. oraz 11 czerwca w godz. od 11:30 do 1 ppoł. Poza tym 11, 12 i 13 maja w godz. od 6 do 7:30 w greenpoinckich szkołach – odpowiednio w PS 110, PS 31 oraz PS 126 – będą miały miejsce spotkania dyskusyjne związane z „Greenpoint Eco Schools: Creating a Legacy of Sustainability”, jednym z dużych projektów finansowanych przez Greenpoint Community Environmental Fund. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.gcefund.org.

Autor: WueM