40 tysięcy fajerwerków na 4 lipca

94

Niebo nad Nowym Jorkiem rozbłyśnie w środę 40 tysiącami fajerwerków w 15 kolorach i 30 kształtach. Tak m.in. nowojorczycy obchodzić będą kolejną rocznicę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone w 1776 r.

Co roku największy dom handlowy w Nowym Jorku Macy's – organizator pokazu sztucznych ogni w Dniu Niepodległości – szykuje coś nowego. Tym razem oczekiwaną nowością ma być fajerwerk, który na niebie ułoży się w kształt ośmiornicy. “Gdy zostanie wystrzelony do góry, rozbłyśnie na czerwono, potem na biało, a następnie z deszczu ognia wyłoni się osiem czerwonych ramion, które poszybują na boki” – mówią organizatorzy.

Wystrzały sztucznych ogni zsynchronizowane będą z muzyką wybraną w internetowym plebiscycie przez nowojorczyków. Wśród granych utworów znajdą się piosenki Taylor Swift, Lee Greenwooda i Raya Charlesa. Na żywo zaśpiewają Katy Perry oraz Kenny Chesney, artysta country.

Sztuczne ognie będą strzelać w niebo z czterech barek umiejscowionych na rzece Hudson pomiędzy 18 a 43 Ulicą. Pokaz zacznie się o 9:20 wieczorem i trwać będzie 25 minut. Miasto szacuje, że około 2 milionów osób zamierza oglądać fajerwerkowe widowisko.

Wiele z nich świętować będzie odzyskanie niepodległości przez Stany Zjednoczone w barach na dachach (tu jednak trzeba się liczyć z wysokimi cenami, np. 150 dol. w Hudson Terrace przy 621 W. 46 Street albo 325 dol. w Press Lounge przy 653 11 Ave.), w Battery Park, w okolicy 44 St., na West Side Highway (między 22 i 55 St.), która w tym czasie zamknięta będzie dla ruchu, oraz w miejscach widokowych wzdłuż 11 Ave. (ulice: 24-26, 27-29, 33-34, 40-42, 44-50, 52-54, 56-57).

Jeżeli kogoś na to stać – może pokaz sztucznych ogni “Ignite the Night” obejrzeć z łódki, gdzie serwowane są drinki i gra muzyka (89 dol. – circleline42.com; 425 dol. – zerve.com). Ci, którzy będą mieli szczęście dostać bilet na Empire State Building tego wieczoru, obejrzą pokaz sztucznych ogni z najwyższej wieży w Wielkim Jabłku. Jeszcze inni polecają muzeum Interpid, które mieści się przy 46 Street.
Dobry widok można też uzyskać z nabrzeża Hudson River w New Jersey, np. w Hoboken. Natomiast mieszkańcy Brooklynu polecają m.in. nabrzeżny park w Red Hook oraz park na Williamsburgu.
Warto pamiętać, że 4 lipca to federalne oraz stanowe święto, więc w tym dniu zamknięte są poczty, urzędy stanowe i lokalne, sądy i giełda. Banki oraz prywatne firmy mogą same zdecydować, czy prowadzić działalność w tym dniu. Większość biznesów jednak świętuje.
NJ Transit 4 lipca kursować będzie według weekendowego/świątecznego rozkładu jazdy. Przy czym kilka pociągów zostanie dodanych na trasie wiodącej do Hoboken, gdzie tłumy zbiorą się, by na nabrzeżu rzeki obejrzeć pokazy sztucznych ogni.
Ci, którzy nie mają ochoty w tym dniu jechać na Manhattan, mogą liczyć na to, że pokazy sztucznych ogni oraz 4-lipcowe parady organizowane będą w mniejszych miasteczkach w Nowym Jorku i New Jersey.

Autor: AS, (R)