9/11. Rocznica i groźba powtórki

7

Prezydent Barack Obama i były prezydent George W. Bush pojawią się wspólnie w strefie zero, by w niedzielę o 8:40 rano wraz z rodzinami ofiar uczestniczyć w uroczystościach 10. rocznicy zamachu terrorystycznego na World Trade Center.

Jak co roku, chwilami ciszy zostaną upamiętnione momenty uderzeń samolotów w World Trade Center, Pentagon oraz w Shanksville, PA, oraz upadku obu wież. Po pierwszej minucie ciszy o 8:46 rano w świątyniach w całym mieście zabrzmią dzwony. Pomiędzy chwilami ciszy będą odczytywane nazwiska ofiar ataków z 9/11 oraz zamachu bombowego na World Trade Center w lutym 1993.

Również w niedzielę rodziny ofiar będą mogły zwiedzić pomnik pamięci – National September 11 Memorial. Stanowią go dwa ogromne baseny w miejscach, gdzie stały wieżowce, które 11 września zawaliły się po uderzeniu samolotów. Na krawędziach basenów na płytach z brązu widnieją nazwiska prawie 3000 ofiar ataków z 2001 roku oraz 1993. Wokół basenów zasadzono białe dęby.

Po zmroku natomiast na niebie nad dolnym Manhattanem pojawią się dwa słupy światła inspirowane bliźniaczymi wieżami. “Tribute to Light” widoczny będzie w promieniu 30 mil. Najlepiej zaś widać go będzie z Washington Square Park, Gantry Plaza State Park w Long Island City oraz z promenady na Brooklyn Heights.

W związku z obchodami rocznicowymi w mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa, tym bardziej że w czwartek okazało się, iż władze amerykańskie dysponują pochodzącymi z zagranicy “wiarygodnymi, konkretnymi, ale niepotwierdzonymi” informacjami o możliwości dokonania ataków terrorystycznych podczas obchodów 10. rocznicy zamachów z 11 września 2001 r.

Burmistrz Michael Bloomberg zapewnia jednak nowojorczyków, że nie ma powodu, aby zmieniali swój codzienny tryb życia. Uczula jednak, by informowali władze o jakichkolwiek podejrzanych działaniach.

Autor: ALEKSANDRA SŁABISZ (R)