Ameryka żegna George’a H.W. Busha

27

Trumna z ciałem George'a H.W. Busha została w poniedziałek wystawiona w rotundzie na Kapitolu w Waszyngtonie. Jest przykryta amerykańską flagą. Obok niej stoi warta honorowa.

Amerykanie oddają hołd zmarłemu w piątek41. prezydentowi kraju.
Ostatnim prezydentem, któremu w ten sposób oddano hołd, był Gerald Ford, w 2006 roku. Dwa lata wcześniej wystawiono tam trumnę Ronalda Reagana, a w tym roku – trumnę z ciałem senatora Johna McCaina.

Trumnę przetransportowano prezydenckim boeingiem 747 z lotniska w Houston w stanie Teksas na lotnisko w bazie sił powietrznych Andrews pod Waszyngtonem.
W środę trumna ze zwłokami George'a H.W. Busha zostanie przewieziona do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie będzie odprawione nabożeństwo żałobne, w którym weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda.

Tego samego dnia trumna wróci do Houston i zostanie wystawiona w kościele episkopalnym świętego Marcina. Prezydent Donald Trump ogłosił, że środa będzie dniem żałoby narodowej. George H. W. Bush zostanie pochowany w czwartek na terenie biblioteki College Station w Teksasie.
George H.W. Bush był prezydentem USA w latach 1989-1993. Zmarł 30 listopada w wieku 94 lat.

Autor: AS, (IAR)