Amerykanie będą mogli podróżować na Kubę?

18

Grupa senatorów z obu partii miała zgłosić we wtorek projekt ustawy, znoszącej restrykcje, dotyczące podróżowania Amerykanów na Kubę.


FOTO: Archiwum

47-letnie embargo utrzymywało się do tej pory dzięki wpływowemu antycastrowskiemu lobby w Izbie Reprezentantów; w jego skład wchodzi republikański kongresman Lincoln Diaz-Balart, którego ciotka była pierwszą żoną kubańskiego dyktatora

Grupa senatorów z obu partii miała zgłosić we wtorek projekt ustawy, znoszącej restrykcje, dotyczące podróżowania Amerykanów na Kubę.

Sponsorami ustawy są demokratyczni senatorowie Byron Dorgan i Christopher Dodd oraz najstarszy rangą republikański senator w komisji spraw zagranicznych Richard Lugar – podał dziennik "The Washington Post". Zniesienie jednego z głównych elementów 47-letniego embarga popiera organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch i Amerykańska Izba Handlowa. Na Kubę mogą jeździć tylko obywatele USA, mający bliskie rodziny na Kubie, i to tylko raz na kilka lat, oraz inne osoby za specjalnym zezwoleniem Departamentu Stanu. Zezwolenia wydawane są organizacjom kościelnym, grupom pomocy humanitarnej, dziennikarzom, biznesmenom, politykom i innym Amerykanom udającym się na wyspę w specjalnych celach. Restrykcje są omijane przez wielu Amerykanów (w tym naturalizowanych obcokrajowców posiadających drugi paszport), którzy przybywają prywatnie na Kubę okrężną drogą: przez Meksyk lub przez Kanadę. Za zniesieniem zakazu podróżowania i restrykcji handlowych od dłuższego czasu lobbują środowiska biznesowe, zainteresowane zwiększeniem wymiany z Kubą. Wszystkie ich próby były jednak dotąd blokowane przez silne lobby kubańskich imigrantów, które wpływa na członków Kongresu z Florydy i New Jersey – stanów o największym skupisku uchodźców z Kuby. Tym razem jednak ustawa wydaje się mieć większość także w Kongresie. Zwolennicy embarga twierdzą, że jego uchylenie tylko wzmocni gospodarczo reżim komunistyczny na Kubie. Jednak coraz więcej polityków i ekspertów jest zdania, że embargo pomaga reżimowi w Hawanie, gdyż pozwala przypisywać wszelkie jego niepowodzenia ekonomiczne blokadzie ze strony USA. Argumenty takie wysunął m.in. senator Lugar w swym raporcie ogłoszonym w lipcu, postulującym zniesienie restrykcji.
ZB, (PAP), (R)

Autor: