Analitycy: Korea Półnoncna przygotowuje się do testu pocisku

0
0

O nasileniu działań w rakietowym ośrodku badawczym donosi również południowokoreański wywiad, który odnotował zwiększony ruch pojazdów transportowych w tym rejonie. W ośrodku pod Pjongjangiem opracowywano technologię międzykontynentalnej rakiety Hwasong -15 o zasięgu 13 000 kilometrów.

Demontaż poligonu Sohae rozpoczął się po pierwszym spotkaniu prezydenta Donalda Trumpa z liderem KRLD Kim Dzong Unem w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku. Przywódcy podpisali wtedy dokument, w którym Waszyngton zapewnia Pjongjangowi gwarancje bezpieczeństwa, a Korea Północna zobowiązuje się do denuklearyzacji. Obiekt został częściowo zdemontowany.  

Pod koniec lutego Donald Trump spotkał się ponownie z Kimem w Hanoi. Szczyt zakończył się fiaskiem. Na przełomie lutego i marca na poligonie pojawiły się dźwigi i rozpoczęto odbudowę rozmontowanej infrastruktury.

Według ekspertów z amerykańskiej grupy „38 North”, specjalizującej się w badaniu wydarzeń w Korei Północnej, Pjongjang najprawdopodobniej przygotowuje wznowienie programu rozwoju rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.
 

Autor: AS, (IAR)