Będą korki i objazdy na Greenpoincie – Rozpoczyna się pięcioletni remont mostu Kościuszki

20

Mieszkańców polskiej dzielnicy oraz kierowców korzystających z mostu Kościuszki czekają niebawem poważne utrudnienia drogowe związane z przebudową tego obiektu. Prace remontowo-budowlane potrwają tam przez co najmniej pięć lat.

Stanowy Departament Transportu przygotowuje się do ponad pięcioletnich prac remontowych związanych z przebudową jednego z najbardziej newralgicznych miejsc na drodze Brooklyn-Queens Expressway – mostu Kościuszki, łączącego Greenpoint z Maspeth. W związku z prowadzonymi robotami budowlanymi zamkniętych zostanie wiele dróg w okolicy 11 przecznic od mostu oraz znajdujący się w jego sąsiedztwie park. Mimo tego przedstawiciele Stanowego Departamentu Transportu twierdzą, że w skali całego projektu utrudnienia te są znikome, i nazywają je “złem koniecznym”, natomiast przebudowę wyeksploatowanego mostu Kościuszki inwestycją niezbędną dla poprawy przepustowości i bezpieczeństwa na drodze BQE w okolicy Greenpointu.

Największe utrudnienia pojawią się wiosną tego roku, ale już od kilku tygodni trwają prace przygotowawcze, w wyniku których zamknięto kilka dróg – m.in. Cherry Street na odcinku pomiędzy Porter Avenue i Scott Avenue. Niebawem – na pół roku – zamknięta zostanie Meeker Avenue pomiędzy Apollo Street i Sutton Street oraz pomiędzy Kingsland Avenue i Porter Avenue. Poza tym pracownicy na czas prowadzonych robót (do 2019 roku) przejęli okoliczny Sgt. William Dougherty Park znajdujący się przy Vandervoort Avenue. Park ten zostanie wykorzystany do przechowywania pojazdów, maszyn oraz materiałów budowlanych.

Przebudowa mostu będzie przebiegała w dwóch etapach. Do 2017 roku prace prowadzone będą po stronie BQE biegnącej w kierunku Queensu, natomiast po zakończeniu tej części projektu stara konstrukcja mostu zostanie rozebrana i rozpocznie się jego poszerzanie oraz budowa konstrukcji po stronie drogi biegnącej w kierunku Brooklynu. Nowy most powinien w pełni zacząć funkcjonować w 2020 roku.

Stanowy Departament Transportu oraz zespół projektowo-wykonawczy nowego mostu Kościuszki chcą podczas prac budowlanych cały czas współpracować z okoliczną społecznością. Specjalnie w tym celu zostały zatrudnione osoby mające zapewnić odpowiednią łączność z mieszkańcami. Jedną z nich jest mówiąca po polsku Krystyna Holowacz. Każdy kto chce uzyskać jakiekolwiek bliższe informacje na temat realizacji projektu może zadzwonić pod numer: (347) 988-4412 lub wysłać email na adres: [email protected].

Autor: WueM, (R)