Były doradca Trumpa przyznał się do winy. Zdefraudował pieniądze “na mur”

272
Odznaczony weteran Sił Powietrznych USA i były doradca Donalda Trumpa – który oszukał darczyńców kampanii na rzecz budowy muru na południowej granicy Stanów Zjednoczonych – przyznał się do oszustwa i trzech przestępstw podatkowych.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ujawnił porozumienie z Brianem Kolfage’em, który prowadził kampanię „Budujemy mur”, w sprawie jego zarzutów.

W sierpniu 2020 r. rząd oskarżył Kolfage’a, Steve’a Bannona i dwóch innych oskarżonych o nieprawidłowości w akcji „Budujemy mur”. Kolfage z Miramar Beach na Florydzie stworzył prywatną zbiórkę w grudniu 2018 roku, 14 lat po utracie nóg i prawej ręki w ataku rakietowym w Iraku. Po powrocie z misji zagłębił się w konserwatywną politykę.

Według prokuratury – Kolfage zobowiązał się wobec darczyńców, że nie weźmie ani grosza z pieniędzy, które zbierał w ramach akcji „Budujemy mur” – a zebrał ponad 25 000 000 USD. Okazało się jednak, że Kolfage postanowił ukroić sobie kawałek z tego wielomilionowego tortu. 350 000 USD ze zbiórki wydał na łódź, luksusowy SUV, wózek golfowy, biżuterię i operacje plastyczne.

Za oszustwo internetowe grozi kara maksymalnie 20 lat pozbawienia wolności. Kolfage został ponadto obarczony zarzutami składania fałszywych zeznań podatkowych.

Oczekuje się, że Kolfage formalnie wniesie swój wniosek o ugodę 21 kwietnia przed sędzią okręgową USA Analisą Torres.

Ugoda nie obejmuje zarzutu o pranie brudnych pieniędzy, który także ciąży na Kolfage’u.

Red. JŁ