Dakota walczy z powodzią

7

Część Bismarcku, stolicy Dakoty Północnej, nawiedziła powódź, co może być zwiastunem jeszcze większych problemów.


FOTO: Reuters

Kelly Peppel członek miejscowych służb ratunkowych patroluje region Oxbow zalany przez Red River w poszukianiu osób, które wymagają pomocy.

Część Bismarcku, stolicy Dakoty Północnej, nawiedziła powódź, co może być zwiastunem jeszcze większych problemów.

Istnieje obawa, że wody w rzekach stanu będą w najbliższych dniach jeszcze bardziej wzbierać i osiągną rekordowy poziom.
Już obecnie w dzielnicy Southport w Bismarcku było blisko metr wody. Z pobliskich okolic ewakuowano już ok. 4 tys. ludzi. Krajowe Służby Meteorologiczne ostrzegają przed możliwością pogorszenia sytuacji. Szczególne niebezpieczeństwo grozi obszarom nad Rzeką Czerwoną. Poziom wody może się tam zwiększyć do soboty aż do ok. 12,5 metra.
Ostatnio podobna powódź miała tam miejsce w 1997 roku. Poziom wody w rzece osiągnął wówczas 12 metrów. Największy wystąpił w roku 1897 i wynosił według National Oceanic and Atmospheric Administration 12,1 metra.

Wały przeciwpowodziowe umacniają ochotnicy także w Fargo. Sytuację pogarsza niska temperatura bliska zera stopni Celsjusza. "Sądzę, że złożyliśmy tu około 2000 worków z piaskiem i dostaliśmy pompy na wypadek, gdyby woda zaczęła się przelewać" – mówił w czwartek cytowany przez CNN mieszkający w pobliżu rzeki Lenard Wollitz. Jeszcze w środę wszyscy mieli nadzieję w Fargo, że dotychczasowe umocnienia wystarczą. Według szefa policji Keitha Ternesa w następnych 24 godzinach trzeba będzie jednak dodatkowo ułożyć 300 tysięcy worków z piaskiem.
Burmistrz Dennis Walaker ostrzega, że miasto stanęło w obliczu niespotykanej wcześniej sytuacji i należy się przygotować na najgorsze. "Trzeba zabrać z sobą najcenniejsze rzeczy i wywieźć je, niezależnie od tego, w którym rejonie miasta się żyje" – apelował burmistrz.

FOTO:Reuters
Dakota Północna nie jest jedynym stanem zagrożonym żywiołem. Prognozy mówią o pogarszającej się sytuacji w części Teksasu i Oklahomy. Tornado zniszczyło obszary w południowym Missisipi. Silne burze pozbawiły dostaw elektryczności East Baton Rouge w Luizjanie.
AD, (R)

Autor: