Darmowe obywatelstwo

0
5

NaturalizeNY to program nadzorowany przez biuro gubernatora Andrew Cuomo. Jego trzecia edycja odbyła się w 2018 r. W ramach programu organizowana jest loteria, w której można wylosować bony w wysokości 725 dol. na pokrycie kosztów związanych z egzaminem na obywatelstwo. Oprócz tego, zwycięzcy loterii mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawników imigracyjnych, a także uzyskać pomoc w przygotowaniu się do testów.

W ub. roku zgłosiło się ponad 6 tys. posiadaczy zielonych kart, w tym m.in. polscy obywatele mieszkający w metropolii. Choć ich liczba była niewielka – tylko 6 osób. Dla porównania imigranci z Dominikany wysłali łącznie ponad 800 zgłoszeń, Ekwadoru – ponad 260, a na przykład Meksyku – prawie 150.

By wziąć udział w loterii trzeba spełniać określone warunki, przede wszystkim mieć podstawy do ubiegania się o amerykańskie obywatelstwo, oprócz tego roczne zarobki nie mogą przekroczyć 300 proc. ustawowej granicy ubóstwa, czyli – w przypadku jednej osoby – nieco ponad 36 tys. dolarów, a na przykład w gospodarstwie czteroosobowym – 75,300 tys. dolarów.    
Szczegóły programu można znaleźć na stronie www.naturalizeny.org.

Autor: AA, (R)