Do 15 grudnia w New Jersey można ubiegać się o fundusze na zaległy czynsz

337
Eksmisji za zaległy czynsz można uniknąć wypełniając Self-Certification Form. Foto: EPA

Mieszkańcy New Jersey, którzy z powodu pandemii zalegają z czynszem już tylko do 15 grudnia mogą złożyć podanie o stanową pomoc finansową. Równolegle z tym podaniem należy złożyć Self-Certification Form, która chronić będzie przed eksmisją za zaległości czynszowe nagromadzone w 2021 r.

O pomoc w opłaceniu zaległego czynszu ubiegać się można bez względu na status imigracyjny, poprzez stronę stanowego NJ Department of Community Affairs: https://njdca.onlinepha.com, lub dzwoniąc pod numer 609-490-4550.

Stan New Jersey przeznaczył 1.2 miliarda dolarów z funduszy federalnych (American Rescue Plan Act) i stanowych na pomoc mieszkańcom, którzy z powodu problemów finansowych wywołanych pandemią, zalegają z czynszem. Fundusze te już się kończą, stąd termin 15 grudnia, do którego można zgłaszać podania o pomoc w spłacie zaległego czynszu. By sprawniej i sprawiedliwiej je rozdysponować NJ Department of Community Affairs podania losuje w loterii. “Do końca wakacji były to loterie prowadzone raz w tygodniu. Teraz losowania odbywają się codziennie” – mówi Renee Koubiadis, z organizacji NJ Citizen Action, która jest jedną z sześciu, obok Housing and Community Development Network of New Jersey, La Casa de San Pedro, Garden State Home, UCC i CARC (Community Affairs&Resource Center), pomagającym mieszkańcom New Jersey w ubieganiu się o dopłaty do czynszu.

Koubiadis podkreśla, że mimo że stanowe fundusze się kończą, wiele miast oraz powiatów w całym stanie również dysponuje funduszami rządowymi (Rental Assistance Programs) dla lokatorów, którzy z powodu pandemii zalegają z czynszem. Niektórych okręgach fundusze te jeszcze mogą być dostępne. Przykładowo w Newarku, podania o pomoc zgłaszać można do 7 stycznia.

“Są ludzie, którzy mieli po dwie trzy prace, z których utrzymywali rodzinę. Jeżeli w trakcie pandemii stracili przynajmniej część dochodu, to nie będą w stanie nadrobić tych zaległości finansowych. Stąd pomoc rządowa jest bardzo istotna” – podkreśla Koubiadis.

***

New Jersey jest jednym z najhojniejszych stanów jeśli chodzi o ochronę lokatorów, którzy z powodu pandemii mają zaległości w spłatach czynszu. Podczas, gdy Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) zawiesiło federalne moratorium na eksmisję po 31 marca 2021 r., władze New Jersey utrzymały je dla lokatorów zarabiających do 120% mediany zarobków w powiecie (AMI) do końca sierpnia br.

Po 1 września br. moratorium na eksmisję nadal obowiązuje do końca roku lokatorów o niskich zarobkach czyli plasujących się poniżej 80% AMI. Dla orientacji średnia (mediana) zarobków czteroosobowej rodziny w powiatach takich jak Union, Sussex czy Passaic wynosi 78,500 dol., a w Middlesex County – 82,550 do. Tabelkę ze medianą zarobków w poszczególnych powiatach New Jersey znaleźć można tutaj. Moratorium na eksmisję dla tych grup zarobkowych obowiązuje do 31 grudnia br. 

***

“Od 1 stycznia, lokatorzy, którzy zalegają z czynszem za 2021 r. nadal będą chronieni przed eksmisją, pod warunkiem, że wypełnili tzw. Self-Certification Form” – podkreśla ekspertka z NJ Citizen Action. 

Self-Certification Form można wypełnić na stronie stanowej: https://covid19.nj.gov/forms/renterform, lub dzwoniąc pod numer: 609-490-4550. To bardzo prosty dokument, w którym trzeba podać imię, nazwisko, adres, numer telefonu, liczbę osób mieszkających w danym mieszkaniu, zarobki oraz numer sprawy sądowej, w przypadku, gdy właściciel budynku już otworzył sprawę o eksmisję. Więcej informacji tutaj.

Gdy lokator wypełni ten formularz, automatycznie zostaje on przesłany do sądu. W ciągu dwóch tygodni wszczęte wobec nich postępowanie o eksmisję zostaje umorzone, jeżeli dotyczy zaległości w spłatach czynszu, które narosły w czasie pandemii. W przypadku tych lokatorów, którzy nie mają jeszcze otworzonego postępowania o eksmisję, dokument ten czekać będzie w sądzie na wypadek, gdy wpłynie przeciwko nim wniosek od właściciela budynku.

Jak podaje Koubiadis do tej pory tylko 15 000 lokatorów wypełniło Self-Certification Form, podczas gdy do DCA wpłynęło 180 tyś. podań o pomoc finansową w spłacie czynszu. “Trzeba zatem przypominać mieszkańcom o konieczności wypełnienia SCF” – mówi ekspertka.

***

Pandemia nie tylko dała się we znaki lokatorom, którzy w ostatnich dwóch latach np. stracili część lub cały dochód. Niepłacone czynsze to też ogromna dziura w budżecie właścicieli budynków. Dla nich były pewne fundusze dostępne w ubiegłym roku, ale szybko się skończyły; teraz polegają na lokatorach, którzy ubiegają się o pomoc stanową w spłacie czynszu. – Kilkakrotnie informowaliśmy naszych lokatorów o programie i możliwości uzyskania funduszy na pokrycie zaległego czynszu. Część lokatorów skorzystała z tego, część niestety nie – mówi Marianna, której rodzina posiada kilka budynków czynszowych w powiecie Union. 

“Niestety, niektórzy mieszkańcy mają różnego rodzaju obawy o ewentualne konsekwencje w przyszłości, zostali wprowadzeni w błąd, albo myślą, że uda im się dogadać z właścicielem budynku. Inni boją się domagać swoich praw, albo myślą, że nie zasługują na pomoc i po cichu opuszczają mieszania stając się bezdomnymi” – mówi Koubiadis, przypominając, że o rental assistance ubiegać się można bez względu na status imigracyjny. Przydzielana jest na podstawie zarobków. “Sytuacja, z którą się borykamy nie jest winą lokatorów, ani właścicieli budynków. Wszyscy razem cierpimy konsekwencje pandemii – mówi Koubiadis.

Jeżeli stanowa, ani lokalna, pomoc finansowa nie pokryją zaległości danego lokatora, właściciel budynku może drogą sądową ubiegać się o odzyskanie utraconego zarobku. Jednak jeżeli lokator wypełnił Self-Certification Form – o jego zaległy czynsz staje się długiem cywilnym (civil debt) i właściciel budynku może się o niego ubiegać w sądzie cywilnym (Special Civil Part Court), a nie sądzie eksmisyjnym.

***

Ci, którzym nie uda się do 15 grudnia skorzystać z zasiłków ze stanowych funduszy pomocowych, ani z powiatowych czy miejskich, być może będą mogli liczyć na kolejną rundę funduszy pomocowych, które – jest szansa – że stan zorganizuje. “Mamy nadzieję, że w styczniu władze stanowe będą miały jakieś dodatkowe fundusze, ale na razie nie mamy pewnych informacji na ten temat” – mówi Koubiadis.

Aleksandra Słabisz

This story was produced as part of a six-month COVID-19 reporting fellowship with NJ ethnic and community media organized by the Center for Cooperative Media at Montclair State University.