Dziś 76. ceremonia wręczenia Złotych Globów

0
2

O Złoty Glob w kategorii film dramatyczny rywalizują między innymi tytuły: „Narodziny gwiazdy” z udziałem Bradley'a Coopera i Lady Gagi a także „Bohemian Rhapsody”, czyli opowieść o życiu i twórczości Freddiego Mercury, lidra grupy Queen, którego zagrał Rami Malek. Odtwórcy głównych ról w tych produkcjach otrzymali nominacje dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych. Najwięcej nominacji do Złotych Globów otrzymał amerykański obraz „Vice” – o wiceprezydencie Dicku Cheneyu.

„Narodziny gwiazdy” i „Bohemian Rhapsody” to według jedynej polskiej członkini amerykańskiego stowarzyszenia Jolanty Czaderskiej-Hayek faworyci konkursu. W kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” jako faworyt wymieniany jest natomiast meksykański film „Roma” w reżyserii Alfonsa Cuarona. Jego akcja rozgrywa się w Meksyku. Bohaterami filmu są służąca i rodzina z klasy średniej, a tłem – stosunki społeczne w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Obraz Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” nie otrzymał nominacji do tegorocznych Złotych Globów. Film polskiego reżysera jest natomiast na tak zwanej krótkiej liście produkcji do nominacji oscarowych w kategorii film nieanglojęzyczny. Nominacje do Oscara poznamy 22 stycznia; gala odbędzie się 24 lutego.

Uroczystość wręczenia Złotych Globów tradycyjnie odbywa się w Beverly Hills. Gospodarzami tegorocznej ceremonii będą Sandra Oh i Andy Samberg. Znawcy Hollywood przewidują, że prowadzący będą unikali politycznych komentarzy, a skupią się na zabawie i świętowaniu osiągnięć kinematografii.

Autor: AS, (IAR)