Dziś Donald Trump wygłosi orędzie do narodu

0
5

Orędzie o stanie państwa to najważniejsze doroczne przemówienie amerykańskiego prezydenta. Wystąpienie przez połączonymi izbami parlamentu transmitują wszystkie główne stacje telewizyjne. W ławach Kongresu zasiądą także członkowie rządu i sędziowie sądu najwyższego.

Tegoroczne orędzie miało się odbyć przed tygodniem ale zostało przesunięte z powodu częściowego zawieszenia działalności rządu spowodowanego sporem o budowę muru na południowej granicy USA. Temat ten z pewnością pojawi się w orędziu, tym bardziej, że amerykański prezydent grozi wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego jeśli nie dostanie na ten cel pieniędzy w budżecie. Donald Trump zaapeluje też do Demokratów o współpracę w takich kwestiach jak inwestycje w infrastrukturę i reforma ubezpieczeń zdrowotnych. Będzie też mówił o wojnie handlowej z Chinami i sytuacji w Wenezueli.

Zgodnie z tradycją prezydent USA zaprasza na orędzie o stanie państwa grupę swoich gości. W poniedziałek Biały Dom opublikował ich listę. Wśród zaproszonych jest między innymi uczeń szóstej klasy szkoły podstawowej z Delaware Joshua Trump, który twierdzi, że jest prześladowany przez kolegów za swoje nazwisko. Gośćmi Donalda Trumpa będzie też rodzina małżeństwa z Nevady, które zostało zamordowane przez nielegalnego imigranta. Ich zaproszenie ma podkreślić przesłanie Donalda Trumpa, że nielegalna imigracja wiąże się z przestępczością.

Autor: AS, (IAR)