Fiasko w rozmowach o zakończeniu shutdownu

0
5

„Jest zimno na dworze ale temperatura spotkania nie była dużo wyższa. Nie trwało ono zbyt długo” – mówiła przewodnicząca Izby Reprezentantów z partii demokratycznej Nancy Pelosi podczas briefingu przez Białym Domem. Demokraci relacjonowali, że prezydent Trump zerwał spotkanie gdy nie wyrazili zgody na budowę muru na południowej granicy USA.

„Zapytał przewodniczącą Pelosi czy zgodzi się na jego mur. Gdy usłyszał odpowiedź odmowną wstał , oświadczył, że nie ma więc o czym dyskutować, po czym wyszedł” – mówił przywódca demokratów w Senacie Charles Schumer.

Wiceprezydent Mike Pence tłumaczył, że dla Donalda Trumpa kwestia rozwiązania problemu nielegalnej imigracji jest kluczowa. „On opuścił salę gdy przewodnicząca Nanci Pelosi oświadczyła, że nawet jeśli prezydent pójdzie na wszelkie ustępstwa to nigdy nie zgodzi się na wskazane przez nas priorytety bezpieczeństwa granicy” – oświadczył Mike Pence. Sam prezydent Trump napisał na Twitterze, że spotkanie z Demokratami było stratą czasu.

Fiasko negocjacji w Białym Domu oznacza, że częściowy paraliż instytucji i urzędów państwowych nadal będzie trwał.

Już 19. dzień prace administracji federalnej w Stanach Zjednoczonych są częściowo zawieszone. Setki tysięcy urzędników przebywa na przymusowych urlopach, zamknięte są parki narodowe, utrudnione jest uzyskanie pożyczek przez rolników. Skutki sporu politycznego pomiędzy prezydentem Donaldem Trumpem a Demokratami o mur na granicy z Meksykiem odczuwa coraz większa liczba Amerykanów.

Bezpośrednie skutki zawieszenia prac administracji odczuwa 800 tysięcy urzędników. Część z nich musiała wziąć przymusowe bezpłatne urlopy, inni pracuję bez wynagrodzenia. Niemal całkowicie sparaliżowane jest funkcjonowanie Departamentu Mieszkalnictwa, który między innymi pomaga biedniejszym Amerykanom w zakupie lub wynajmie nieruchomości. Do pracy nie przychodzi też niemal 90% pracowników urzędów skarbowych. Zamknięta dla turystów jest większość parków narodowych, a w tych, które są otwarte, nie pobiera się opłat.

Departament Rolnictwa poinformował, że wydłuża się czas rozpatrywania wniosków o gwarancje kredytowe dla farmerów oraz rekompensaty dla rolników odczuwających negatywne skutki sporu handlowego z Chinami. Na przymusowe urlopy poszli niemal wszyscy pracownicy agencji kosmicznej NASA.

Autor: AS, (IAR)