Gates: w sprawie Korei jesteśmy bezradni

7

Amerykański minister obrony USA Robert Gates wyraził w niedzielę przypuszczenie, że Korea Północna wkrótce wystrzeli pocisk rakietowy, lecz USA niewiele mogą w związku z tym zrobić.


FOTO: PAP/EPA

Według Roberta Gatesa reżym w Korei Północnej swoje pociski rakietowe będzie chciał w przyszłośi wyposażyć w ładunki nuklearne

Amerykański minister obrony USA  Robert Gates wyraził w niedzielę przypuszczenie, że Korea Północna  wkrótce wystrzeli pocisk rakietowy, lecz USA niewiele mogą w  związku z tym zrobić.

Japoński dziennik "Sankei", na który powołuje się agencja  Associated Press, podał w niedzielę, że Korea Północna  przygotowuje się do wystrzelenia pocisku krótkiego lub średniego  zasięgu zaraz po wystrzeleniu na początku kwietnia rakiety  dalekiego zasięgu.
Korea Północna zapowiada wystrzelenie na orbitę satelity  komunikacyjnego między 4 a 8 kwietnia. Państwa w regionie  podejrzewają jednak, że Phenian chce wykorzystać wystrzelenie do  przetestowania technologii pocisków dalekiego zasięgu.
Minister Gates, który wystąpił w niedzielę w amerykańskiej  informacyjnej stacji telewizyjnej Fox News, powiedział, że nie zna  nikogo na wysokim szczeblu w administracji USA, kto by nie  wierzył, że prezentowana przez Phenian technologia jest sposobem  na zamaskowanie rozwijania  międzykontynentalnego pocisku  balistycznego. Dodał, że USA sądzą, iż w dalszej perspektywie Phenian będzie  chciał spróbować zaopatrzyć pocisk w głowicę nuklearną.
Korea Północna zapowiedziała oficjalnie, że zamierza wprowadzić  na orbitę okołoziemską satelitę telekomunikacyjnego. W przeszłości  Phenian dokonywał prób z rakietą dalekiego zasięgu, przedstawiając  je właśnie jako wprowadzanie satelitów na orbitę.
Władze Japonii zapowiedziały w piątek, że mogą zestrzelić  północnokoreańską rakietę, jeśli pocisk ten przeleci nad  terytorium ich kraju.

tb , pap

Autor: