George H.W. Bush (1924-2018)

0
1
George Bush urodził się w 1924 roku w Massachusetts. Po ataku Japończyków na Pearl Harbor, w wieku 18 lat wstąpił do Marynarki Wojennej, był najmłodszym pilotem tej formacji. Po wojnie ukończył prestiżowy Uniwersytet Yale. Pracował w przemyśle naftowym, a potem został kongresmanem. Prezydent Richard Nixon powierzył mu stanowisko ambasadora przy ONZ. Później został przedstawicielem USA w Chinach, a następnie szefem CIA. Podczas prezydentury Ronalda Reagana George Bush pełnił urząd wiceprezydenta. W 1988 roku zdecydowaną przewagą wygrał wybory prezydenckie. Niedługo po objęciu przez niego urzędu doszło do obalenia Muru Berlińskiego i rozpadu bloku komunistycznego. W czerwcu 1989 roku odwiedził Polskę. gdzie spotykał się z ówczesnymi władzami i przywódcami Solidarności. W 1991 roku stanął na czele międzynarodowej koalicji podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Mimo ogromnej popularności, po jej zakończeniu nie został wybrany na drugą kadencję. Powodem był kryzys gospodarczy w kraju. Jedną z najważniejszych osób w życiu George'a Busha była żona Barbara, która zmarła w kwietniu tego roku. Ich związek małżeński trwał 73 lata. George Bush pozostawił pięcioro dzieci, 17 wnuków, ośmioro prawnuków i dwoje rodzeństwa.

„Jeb, Neil, Doro i Ja ze smutkiem informujemy, że po 94 latach zmarł nasz niezwykły Tata. George H.W. Bush był osobą o najwyższym charakterze i najlepszym tatą, o którym mógłby zamarzyć syn lub córka. Cała rodzina Bushów jest wdzięczna za opiekę i modlitwy za tatę oraz za wyrazy współczucia od przyjaciół i współobywateli” – napisał George W.Bush, w oświadczeniu przekazanym przez rzecznika.

Z powodu śmierci byłego prezydenta specjalne oświadczenie wydał Biały Dom. „Poprzez swój autentyzm i rozbrajające poczucie humoru, niezachwianą wiarę, przywiązanie do rodziny i kraju inspirował całe pokolenia Amerykanów do służby ojczyźnie” – napisano. Biały Dom przypomniał kolejne szczeble kariery George'a Busha – najpierw w drużynie sportowej, potem w lotnictwie wojennym, w biznesie i wreszcie w polityce.

„Dzięki zdrowemu rozsądkowi, chłodnemu osądowi, niezłomnemu przywództwu prezydent Bush poprowadził nasz kraj oraz cały świat do pokojowego zwycięstwa w zimnej wojnie” – czytamy w oświadczeniu urzędującego prezydenta, który zauważył, że tamto zwycięstwo otworzyło światu „drogę do kolejnych dziesięcioleci dobrobytu”. Donald Trump zapewnił o swoich modlitwach za zmarłego prezydenta i całą jego rodzinę.

Zapowiedział też, że weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych zmarłego prezydenta, choć nie było go na pogrzebie byłej pierwszej damy USA Barbary Bush, która zmarła w kwietniu tego roku. W ostatnich latach relacje pomiędzy obecnym prezydentem USA a rodziną Bushów nie układały się dobrze. George Bush- senior i jego bliscy należeli do republikańskiego establishmentu, przeciwko któremu występował.

Trump krytykował 43. prezydenta USA George’a Busha juniora, a w czasie kampanii wyborczej, w której walczył z Jebem Bushem, przekonywał że Ameryka nie potrzebuje kolejnego Busha w Białym Domu.

Mimo wszystko, jeszcze w piątek Donald Trump nakazał opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu, a najbliższą środę, czyli dzień pogrzebu 41. prezydenta, ogłosił dniem żałoby narodowej. Prezydent przełożył też konferencję prasową w Buenos Aires na szczycie G20 ze względu- jak poinformował na Twitterze- na szacunek dla zmarłego George'a H.W. Busha i jego rodziny. „Poczekamy na czas po pogrzebie i wtedy zrobimy konferencję prasową.

George H.W. Bush był pierwszym, od 1837 roku, urzędującym wiceprezydentem, który wygrał wybory prezydenckie. Okres jego rządów zdominowały dwa wydarzenia – koniec zimnej wojny i wojna w Zatoce Perskiej. Z powodu skupienia się na polityce zagranicznej, George'owi Bushowi zarzucano zaniedbanie gospodarki, doprowadzenie w kraju do inflacji i wzrostu bezrobocia. Te niepowodzenia doprowadziły do jego wyborczej porażki wyborczej w 1992 roku z gubernatorem Arkansas Billem Clintonem.

Po opuszczeniu Białego Domu właściwie nie angażował się w sprawy publiczne. W tym roku dwukrotnie był hospitalizowany, w kwietniu – z powodu infekcji, w maju – z powodu niskiego ciśnienia. Również w maju zmarła jego żona – Barbara. Z powodu choroby Parkinsona, w ostatnim czasie poruszał się na wózku inwalidzkim.
George H.W.Bush był ojcem 43. prezydenta USA – George'a W. Busha.

Autor: AS, (IAR)