Groźna eksplozja na Manhattanie

14

W czwartek, przed godz. 7 rano, w okolicach 5 Ave i 21 St. na Manhattanie doszło do wybuchu rury parowej. Testy potwierdziły obecność azbestu w gęstej chmurze unoszącej się nad miejscem zdarzenia. Zarządzono ewakuację 49 budynków. Jak informują przedstawiciele służb ratunkowych, 5 osób zostało niegroźnie rannych.

Con Edison informuje o przyjmowaniu ubrań od osób, które znalazły się w okolicach czwartkowej eksplozji na Manhattanie – to jest w odległości do 500 stóp na wschód lub zachód od 5 Ave i 20 oraz 22 Str., a także do 100 stóp na północ lub południe od 5 Ave i wspomnianych ulic.  Powodem może być zanieczyszczenie odzieży azbestem. Poleca się, by ubranie włożyć do plastikowego worka i przynieść w wyznaczone miejsca. W piątek, 20 lipca, pracownicy Con Edison będą dyżurować do godz. 8 wiecz. w Clinton School przy 10 East, 15 St., a także w okolicach 19 St. i Broadway oraz 22 St. i Broadway. Informację o innych dniach przyjmowania odzieży będą umieszczane na stronie internetowej Con Edison.

20-calowa rura parowa, zainstalowana poniżej 5 Ave w 1932 r., wybuchła w czwartek, 19 lipca o godz. 6:39 rano. Jak informuje burmistrz Bill de Blasio, sytuacja wróci do normy w tym rejonie Manhattanu, najwcześniej za kilka dni. Eksplozja wyrzuciła w powietrze odłamki chodnika i asfaltu na wysokość kilkudziesięciu metrów. Około pół tysiąca osób musiało opuścić swoje mieszkania. Przyczyna zdarzenia jest objęta śledztwem.

Autor: AA, (R)