Język polski w amerykańskiej szkole na Ridgewood

0
9

„Zdecydowaliśmy się posłać naszego syna do klasy z dwujęzycznym programem, ponieważ uważamy, że jest to doskonałe rozwiązanie dla rozwoju dzieci. Nasz syn nie ma problemu z mówieniem po polsku, ale to wcale nie przeszkadza, żeby nie mógł skorzystać z takiej możliwości. Dzięki temu będzie miał 15 godzin nauki języka polskiego w każdym tygodniu, i to zupełnie za darmo. W dodatku na lekcjach będą rozwijane różne tematy, więc uważam, że nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego programu w naszym rejonie, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni” – stwierdziła Magdalena Prześniak-Piotrowski, której syn jest obecnie w drugiej klasie.

Również inne matki wyrażały podobną opinię na temat Transitional Polish Bilingual Program, z którego od tego roku mogą korzystać ich dzieci uczęszczające do PS 71 na Ridgewood.

Dwujęzyczną polsko-angielską edukację wprowadzono tam w kindergarten dla przedszkolaków oraz w dwóch klasach drugiego rocznika nauki, bowiem wśród takich dzieci było zainteresowanie tym programem. W przyszłości, jeżeli znajdzie się odpowiednia liczba kwalifikujących się uczniów, których rodzice będą chcieli skorzystać z dwujęzycznych zajęć, mogą powstać kolejne klasy.

„Zawsze chciałam, żeby córka mówiła po polsku i po angielsku. Uważam, że to pomoże jej w przyszłości i otworzy wiele bram do kariery” – stwierdziła Katarzyna Paluch.

„W naszym domu mówi się w trzech językach, dlatego też bardzo chciałam, żeby córka mówiła dobrze po polsku oraz by umiała czytać i pisać w naszym języku. Dlatego cieszę się, że szkoła podstawowa na Ridgewood daje możliwość dwujęzycznej nauki. Wiem, że na pewno będą owoce tego zasianego ziarenka i jesteśmy tym bardzo podekscytowani” – podkreśliła z kolei Małgorzata Czyż.

PS 71 na Ridgewood jest drugą szkołą w Nowym Jorku, w której istnieje dwujęzyczna, polsko-angielska edukacja. Trzy lata temu w PS 34 na Greenpoincie wprowadzono Dual Polish Language Program, który obecnie jest realizowany w czterech klasach począwszy od kindergarten aż po trzeci rocznik. Podobny program funkcjonuje również w Elk Grove Village koło Chicago. Wszędzie jednak – niezależnie od dwujęzycznej edukacji – rodzice dodatkowo posyłają swoje dzieci do polonijnych szkół sobotnich, tak też jest na Ridgewood.

„Mój syn dalej będzie chodził do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Wincentego Pallottiego, działającej przy parafii św. Alojzego. Nie mam zamiaru rezygnować z tej możliwości, ponieważ tam uczy się podstaw języka, gramatyki, pisania i czytania oraz religii, a w PS 71 będzie mógł dalej rozwijać swoje możliwości. Program ten, według mnie, nie jest żadną konkurencją dla szkół polonijnych” – stwierdziła jedna z mam. Dodała, że jej zdaniem połączenie dwujęzycznej edukacji z polską sobotnią szkołą jest najlepszym rozwiązaniem dla polonijnych dzieci oraz spowoduje, że będą one swobodnie i bez żadnego skrępowania rozmawiać w obu językach.

Dwujęzyczne klasy, ze względu na korzyści rozwojowo-edukacyjne, stają się coraz popularniejsze w szkolnictwie amerykańskim. We wszystkich pięciu gminach Nowego Jorku – na Brooklynie, Bronksie, Manhattanie, Queensie i Staten Island – obecnie istnieje prawie 600 dwujęzycznych programów, z czego ponad 60 zostało uruchomionych w ubiegłym tygodniu wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Są one realizowane w 15 różnych językach.

Polsko-angielskie klasy udało się wprowadzić do PS 71 na Ridgewood dzięki determinacji i wielomiesięcznym staraniom rodziców, dyrektorki Indiany Soto, polskiej nauczycielki Barbary Falkowskiej oraz Andrzeja Cierkosza z Fundacji Dobra Polska Szkoła, który był inicjatorem akcji związanej z dwujęzyczną edukacją.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA