John Kerry z wizytą w Antarktyce

47

John Kerry osobiście dowie się od naukowców, jaki wpływ na lody Antarktyki ma ocieplanie się klimatu na Ziemi. Amerykański Sekretarz Stanu przybył z dwudniową wizytą w ten rejon. Jest najwyższym rangą urzędnikiem amerykańskim odwiedzającym obszar bieguna południowego.

John Kerry wraz z towarzyszącymi mu osobami wyruszył na pokładzie samolotu wojskowego z Christochurch w Nowej Zelandii do amerykańskiej bazy McMurdo. Kerry, który sam jest doświadczonym pilotem – jak informują media- przez większą część drogi siedział w kokpicie, rozmawiając z załogą. Lot trwał pięć godzin. Zgodnie z planem, John Kerry ma kilkakrotnie spotkać się z pracującymi w tym rejonie naukowcami, którzy przekażą mu informacje dotyczące skutków zmian klimatu dla Antarktyki.

John Kerry jako dyplomata, interesował się skutkami zmian klimatycznych na Ziemi, walka z globalnym ociepleniem była za jego kadencji jednym z priorytetów amerykańskiej dyplomacji, wcześniej działał na tym polu jako senator.

Jutro Kerry wróci do Nowej Zelandii na spotkanie z premierem Johnem Key'em. W przyszłym tygodniu udaje się na Bliski Wschod, a także na konferencję klimatyczną do Marrakeszu w Maroku. Ma tam wygłosić przemówienie.

Antarktyka, to region wokół bieguna południowego Ziemi. Obejmuje kontynent- Antarktydę, pokrytą lądolodem oraz wyspy, lodowce szelfowe, góry lodowe i wody Oceanu Południowego.

Autor: AS, (IAR)