Kalifornia: były policjant podejrzany o morderstwa nie żyje

10

Ciało byłego policjanta Christophera Dornera, podejrzewanego o zabójstwo trzech osób, odnaleziono w środę w spalonym domu w pobliżu ośrodka sportów zimowych Big Bear Lake, na południu Kalifornii - podały amerykańskie media.

 Zwłoki znaleziono po kilkugodzinnej obławie, w której uczestniczyły setki policjantów.

Policja rozpoczęła intensywne poszukiwania 33-letniego Dornera w zeszły czwartek, gdy zastrzelił on policjanta w kalifornijskim mieście Riverside.

Według gazety „Los Angeles Times”, Dorner kilka dni temu włamał się do domu w pobliżu ośrodka Big Bear Lake, położonego w górach w odległości ok. 150 km na wschód od Los Angeles, związał przebywającą tam parę i przetrzymywał ich jako zakładników do wtorkowego popołudnia. Następnie Dorner ukradł ich pikapa, o czym para powiadomiła policję.

Poszukiwane auto zauważył leśniczy, który następnie wdał się w strzelaninę z Dornerem. Leśniczemu nic się nie stało, a 33-latek porzucił skradzionego pikapa i zabarykadował się w pobliskim domku letniskowym.

Gdy policjanci zbliżali się do budynku, Dorner otworzył ogień. W wyniku strzelaniny zmarł policjant. Obrażenia odniósł też drugi funkcjonariusz.

Według mediów dom był otoczony przez ok. 200 policjantów. Do budynku weszła wyspecjalizowana jednostka policji SWAT. Wkrótce dom stanął w płomieniach.

Kilka godzin później telewizja CBS oraz „Los Angeles Times” podały, że wewnątrz spalonego budynku znaleziono zwęglone zwłoki Dornera.

33-latek w poniedziałek został oskarżony o zabójstwo policjanta i trzy próby zabójstwa. Jest też podejrzewany o zamordowanie 3 lutego córki byłego wysokiej rangi funkcjonariusza policji oraz jej narzeczonego. Grozi mu kara śmierci, jeśli zostanie schwytany i postawiony przed sądem.

W swym manifeście na Facebooku Dorner, który jest Afroamerykaninem, wypowiedział „prywatną wojnę” byłym kolegom z policji. Oskarża ich o zrujnowanie jego kariery i rasizm. Z policji został on zwolniony dyscyplinarnie w 2008 roku za składanie fałszywych oświadczeń.

Władze zaoferowały milion dolarów nagrody za informacje mogące pomóc w schwytaniu Dornera. Według amerykańskich mediów, był on uzbrojony i świetnie wyszkolony. Był nie tylko policjantem, ale wcześniej także żołnierzem piechoty morskiej i strzelcem wyborowym. Na Facebooku zapewniał, że zna wojskowe i policyjne techniki operacyjne dzięki czemu może skutecznie umykać przed obławą i prowadzić „prywatną wojnę”.

W czwartek policja odnalazła w Big Bear Lake spaloną półciężarówkę, która prawdopodobnie należała do Dornera. W pojeździe znaleziono też sprzęt biwakowy i broń.

Autor: DET (R), (PAP)