Kontrowersyjne wieżowce na Greenpoincie

0
2

Wraz z wieżowcami mają się tam pojawić szkoła oraz nowe rozwiązania transportowe.

Projekty, o którym mowa, to kontrowersyjny Greenpoint Landing, w ramach którego ma powstać 10 wieżowców, czyli około 5500 mieszkań, na powierzchni 22 arów w pobliżu Newtown Creek oraz projekt przy 77 Commercial St. (między Box St. i Clay St.), gdzie mają stanąć dwa 30-piętrowe wieżowce z 720 mieszkaniami.

Prezydent Brooklynu Marty Markowitz, w swoich rekomendacjach przekazanych Wydziałowi Planowania Miasta i Radzie Miasta Nowego Jorku – organom mającym ostateczne prawo głosu w tej sprawie – powiedział, że zgadza się na rozbudowę tej części Greenpointu pod warunkiem, że powstanie tam nowe gimnazjum oraz więcej będzie autobusów kursujących między nowym osiedlem a innymi częściami miasta.

W swoim raporcie Markowitz pisze, że pozytywnym aspektem dodania nowego osiedla na Greenpoincie jest to, że mają tam powstać przystępne cenowo mieszkania dla mniej zamożnych. Inną zaletą rozbudowy północnej części tej dzielnicy, według prezydenta Brooklynu, jest to, że wreszcie nabrzeże Rzeki Wschodniej, które od lat zagrodzone było płotami i drutami, zostanie odsłonięte i dostępne dla mieszkańców.

Planom wybudowania nowego osiedla na północnym krańcu Greenpointu sprzeciwia się natomiast Rada Dzielnicy nr 1, której członkowie w ubiegłym miesiącu zagłosowali przeciwko rozbudowie, argumentując, że nie ufają deweloperom, m.in. jeśli chodzi o odpowiednie oczyszczenie terenu, skażonego chemikaliami i materiałami będącymi pozostałościami po przemysłowej działalności w tym rejonie. Radę Dzielnicy wspierają mieszkańcy tej okolicy, którzy wyrazili swój sprzeciw na dwóch spotkaniach w sierpniu, a we wrześniu protestowali grożąc, że pozwą miasto i deweloperów do sądu za zaniedbania dotyczące badań nad skażeniem środowiska. Również na publicznych przesłuchaniach zorganizowanych przez Markowitza 17 września większość wypowiadających się osób była przeciwna budowie wieżowców.

Autor: AS, (R)