Letnia batalia o imigracyjną reformę

8

Koalicja dwustu proimigracyjnych organizacji ma zamiar wykorzystać lato na kampanię nacisków na Kongres, by uchwalił w tym roku imigracyjną reformę.Wśród popierających imigrację organizacji znajduje się szereg ugrupowań latynoskich – jak choćby znana "La Raza", amerykańskie organizacje proimigracyjne oraz obywatelskich swobód, a także związki zawodowe i Kościół katolicki w USA.


Foto: PAP/EPA

Lidera senackiej większości Harry Reid chce przyjęcia reformy imigracyjnej jeszcze w tym roku

Koalicja dwustu proimigracyjnych organizacji ma zamiar wykorzystać lato na kampanię nacisków na Kongres, by uchwalił w tym roku imigracyjną reformę.


Wśród popierających imigrację organizacji znajduje się szereg ugrupowań latynoskich – jak choćby znana "La Raza", amerykańskie organizacje proimigracyjne oraz obywatelskich swobód, a także związki zawodowe i Kościół katolicki w USA.
Koalicja nazywa się Kampania na rzecz Imigracyjnej Reformy dla Ameryki (RIAC), a początkiem kampanii był szereg spotkań, w tym z ustawodawcami, jakie odbyły się w minionym tygodniu w wielu miastach USA.
Koalicja będzie prowadziła w czasie lata organizację lobbystyczną – poza spotkaniami z kongresmanami – wiece i marsze na rzecz przeforsowania reformy, która m.in. zapewni drogę do legalizacji dla 12 milionów nielegalnych imigrantów w USA, ułatwi łączenie rodzin, przesunie zainteresowanie organów ścigania na pracodawców, a nie nielegalnych pracowników, również przywróci imigrantom konstytucyjne prawo do sprawiedliwego procesu i skutecznej reprezentacji w sądzie.
Najbliższym ważnym wydarzeniem dla członków koalicji będzie przełożony na 16 czerwca imigracyjny szczyt w Białym Domu z udziałem prezydenta Baracka Obamy. Organizacja liczy na wsparcie ze strony ustalającego porządek obrad lidera senackiej większości Harry’ego Reida, który powiedział na piątkowej konferencji, że będzie chciał przeforsować reformę imigracyjną w tym roku.
Zdaniem ekspertów bardziej realistyczny jest 2010 rok, ponieważ Kongres musi dokończyć najpierw pracę nad reformą służby zdrowia oraz ograniczeniem zanieczyszczeń atmosfery. Niewykluczone, że niektóre ustawy imigracyjne zgłoszone niezależnie od reformy uchwalone zostaną wcześniej – jak zwiększenie wiz pracowniczych dla robotników rolnych czy legalizacja studentów, którzy przyjechali do USA nielegalnie jako dzieci z rodzicami.

ZB, (R)

Autor: