Marsz solidarności z Ukrainą

0
1

Uczestnicy marszu spotykają się o godzinie 2 po południu na Columbus Circle na Manhattanie, obok wejścia do Parku Centralnego (więcej informacji: Oksana Lytvyn, tel. 718-415-2493, [email protected]; http://www.facebook.com/RazomForUkraine).

To nie pierwsza taka akcja organizowana przez ukraińskich nowojorczyków w celu zwrócenia uwagi na sytuację w ich kraju. Między innymi w grudniu ub.r. odbyły się dwa protesty. Kilkaset osób wzięło udział w manifestacji zorganizowanej przez stowarzyszenia studentów ukraińskich w USA oraz komitet Ukraińskiego Kongresu Ameryki przed budynkiem Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy w ONZ na Manhattanie.

Ponad 3000 osób zgromadziło się przed ukraińskim Konsulatem w Nowym Jorku, solidaryzując się z masowym protestem na kijowskim Majdanie. Młodzi aktywiści spotykają się też w Nowym Jorku, aby dyskutować o sytuacji na Ukrainie i sposobach pomocy tym, którzy walczą tam o demokrację i wolności obywatelskie.
Natomiast w ubiegły piątek, na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, zorganizowano dyskusję z Krzysztofem Zanussim zatytułowaną „The Revolution in Ukraine and Its Challenges to Europe”. Polski filmowiec, a także fizyk i filozof, mówił na temat sytuacji na Ukrainie, Euromajdanie, różnicach między zachodnią i wschodnią częścią kraju oraz odpowiadał na pytania publiczności.

Autor: AT