Metropolia będzie miała polonijne radio

773

Już od 5 grudnia w metropolii nowojorskiej nadawać będzie nowe polskie radio. Polskie Radio USA, którego główna siedziba znajduje się w Teaneck, NJ, będzie można usłyszeć na częstotliwościach 1160 AM i 1520 AM.


Pomysłodawczynią nowego radia jest Ewa Strzałkowska, wcześniej dyrektor programowa Polskiego Radia Nowy Jork 910 AM, które zniknęło z eteru pół roku temu. Czas antenowy został wykupiony od stacji amerykańskiej.

“Marzę o tym, aby kiedyś była to duża, profesjonalna stacja nadająca 24-godzinny program i zatrudniająca wieloosobowy zespół świetnych dziennikarzy. Jednak na razie ze względów finansowych będzie to kilkugodzinny program. Z tych samych powodów nasz zespół nie jest duży” – mówi Strzałkowska, która nowe radio tworzy z mężem Andrzejem Krygowskim. Ze stacją będzie także współpracować m.in. znany w środowisku polonijnym dziennikarz radiowy Marcin Filipowski, a serwisy informacyjne będą przygotowywane przez dziennikarzy pracujących kiedyś w chicagowskim radiu 1030.

“W programach usłyszą państwo wiele osób znanych z moich poprzednich audycji. Pojawią się również nowe głosy i tematy. Chcemy jak najwięcej czasu poświęcić naszym lokalnym sprawom i problemom” – twierdzi Strzałkowska.

Ramówka zostanie przedstawiona w pierwszej audycji 5 grudnia, a za 2 tygodnie pojawi się ona także na stronie internetowej stacji: www.polskieradiousa.com. “Wkrótce będzie można nas również słuchać przez internet” – zapewnia pomysłodawczyni stacji.

Aby dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy, radio nadawać będzie na dwóch częstotliwościach jednocześnie (1160 AM to nadajnik w NJ – dla New Jersey i Nowego Jorku; 1520 AM to nadajnik na Long Island – także dla części Nowego Jorku i Connecticut). “Nadajniki tej stacji wysyłają o wiele mocniejszy sygnał niż stacja 910 AM, z której poprzednio nadawaliśmy polski program – dodaje Strzałkowska, która o powstaniu nowego radia poinformowała podczas sobotniej imprezy andrzejkowej w Cracovii w Wallington, NJ. – Wróżka właśnie mi obiecała, że wkrótce spełnią się moje marzenia” – żartowała.

W metropolii nowojorskiej nie nadaje obecnie żadne polonijne radio, stąd przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem Polonii. “Polskie Radio w metropolii nowojorskiej jest potrzebne. Codziennie wiele osób utwierdza nas w tym przekonaniu. To jedno z popularniejszych i najłatwiej dostępnych mediów, najszybsze źródło informacji i najskuteczniejsza forma reklamy – podkreśla Strzałkowska. – Przed nami wiele pracy. Nowe radio to dla nas ogromne wyzwanie. Ale jeśli Polonia będzie nas wspierać, będziemy się rozwijać”.

* * *

Nowy program będzie nadawany:
– od poniedziałku do piątku od 2 ppoł. do 5:30 ppoł.
– w sobotę od 4 ppoł. do 5 ppoł.
– w niedzielę od 12 do 3 ppoł.

Autor: ek