Milionowe kontrakty dla Ala Gore’a

35

Miasto Nowy Jork finansuje ekologiczną działalność byłego wiceprezydenta Ala Gore'a.

Rewident miejski w Nowym Jorku John Liu wydał ponad 16 milionów dolarów na kontrakty związane z Generation Investment Management (GIM), firmą prowadzoną przez Ala Gore'a. GIM ma pomóc w zarządzaniu setkami milionów dolarów zgromadzonymi w funduszach emerytalnych miasta. Poprzednik Liu, Bill Thompson, przyznał wcześniej tej korporacji prawie 13 milionów dolarów. Z kolei w 2009 roku rewident Tom DiNapoli zatwierdził 6 milionów dolarów na kontrakty z firmą, której współzałożycielem i przewodniczącym jest Al Gore, a która zarządza obecnie funduszami emerytalnymi o wartości prawie pół miliarda dolarów.

Biuro Johna Liu decyduje o inwestycjach pięciu największych funduszy emerytalnych. Firma byłego wiceprezydenta zarządza dwoma: New York City Employees Retirement System (NYCERS) oraz Police Pension Fund. Jednak układy z Gore'em są trzymane w tajemnicy. Jak pisze “New York Post”, o tym, że firma Gore'a zarządza funduszami miejskimi, mało kto wiedział. Gregory Floyd, jeden z powierników NYCERS, stwierdził, że “to było poza kontrolą. Nic o tym nie wiedziałem”.

Al Gore, który otrzymał Nagrodę Nobla w 2007 roku za kampanię przeciwko globalnemu ociepleniu, jest czołowym zwolennikiem “zrównoważonego kapitalizmu”. Skupia się na długoterminowych inwestycjach w firmy związane z badaniami dotyczącymi zmian klimatycznych oraz ochroną środowiska naturalnego, jednocześnie gwarantujące szybki zysk.

Al Gore, demokratyczny polityk, który przegrał prezydenturę z George'em W. Bushem w 2000 roku, pozostaje ważną postacią w Partii Demokratycznej – szczególnie w kwestii ochrony środowiska.

Przez analityków zajmujących się ładem i etyką korporacyjną współpraca demokratycznych polityków, jak Liu i DiNapoli, z firmą Gore'a, nie jest dobrze odbierana. I nie chodzi tu o inwestycje GIM, bo w tej kwestii ma bardzo dobre opinie, ale o powinowactwo partyjne.

Rzecznicy Liu i DiNapoli odmawiają jednak komentarzy na temat, natomiast bronią współpracy z firmą Gore'a, ponieważ przynosi duży zysk z inwestycji.

Stephanie Hoo, rzeczniczka Johna Liu, poinformowała, że ostatnie inwestycje GIM przyniosły 22-procentowy zysk dla miasta, natomiast od 2009 roku dają 32,7 procent zysku dla funduszu emerytalnego.

Cytowany wcześniej powiernik NYCERS Gregory Floyd powiedział, że “nie będzie miał żadnych zastrzeżeń do umowy z Gore'em tak długo, dopóki jego firma będzie przynosiła solidne zyski”.

Autor: WueM, (R)