Mitchell przeprosiła za „niefortunne” słowa

0
9

„Pomyliłam się w swoim wczorajszym programie mówiąc o powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Aby było jasne, polski rząd nie brał udziału w tych okrucieństwach. Przepraszam za tę niefortunną nieścisłość” – napisała na Twitterze Andrea Mitchell. 

Wcześniej w programie telewizji MSNBC tłumaczyła, że historia powstania w Gettcie jest bardzo złożona. „Żeby doprecyzować, mówimy o nazistowskiej okupacji Polski podczas której zginęły setki tysięcy ludzi: Polaków i polskich Żydów. I oczywiście Żydzi zostali zabrani do obozów koncentracyjnych i obozów pracy” – mówiła amerykańska dziennikarka. Mitchell cytowała też słowa wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a wypowiedziane przed Pomnikiem Bohaterów Getta o Żydach, którzy zginęli w walce z „nazistowskim reżimem i jego kolaborantami”. 

W środkę Andrea Mitchell powiedziała na antenie telewizji MSNBC, że podczas powstania w warszawskim Getcie Żydzi walczyli „przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Słowa te wywołały powszechne oburzenie w Polsce i wśród Polonii. Skrytykował je także przedstawiciele niektórych organizacji żydowskich z USA.

Wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma zażądał sprostowania. „Jeśli stacja odmówi, wszystko wskazuje na to, że skierujemy pozew cywilny w ramach nowej ustawy sprzed roku o zmianie w Instytucie Pamięci Narodowej”. Zdaniem wiceprezesa IPN słowa Mitchell świadczą o „olbrzymiej niewiedzy na temat historii”. Jak mówił, relacja MSNBC została przyjęta w IPN z „wielkim zdziwieniem i rozczarowaniem”. Protestuje także m.in Embassy of Poland, Washington DC, Consulate General of Poland in New York i polonijne organizacje. 

Na twitterze ambasady polskiej w Waszyngtonie został umieszczony wpis podkreślający, że podczas drugiej wojny światowej to Polska została zaatakowana i okupowana przez Niemcy.

„Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – można przeczytać na Twitterze placówki dyplomatycznej.

„Zawierające nieprawdę stwierdzenie Mitchell sprawiają wrażenie jakby Polska (pierwszy kraj napadnięty przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej) była członkiem sił należących do Osi Zła, które rozpoczęły II wojnę światową. To nie prawda. Polska była jedynym krajem, na który Niemcy napadli, który odmówił ustanowienia rządu do współpracy z nazistami” – pisze w liście do prezesa NBC News Noah Oppenheima, Alex Storozynski, przewodniczący zarządu Fundacji Kościuszkowskiej.

Autor: AS, (IAR)