Nagroda ASC za zdjęcia do Zimnej Wojny

0
7

Łukasz Żal nie mógł osobiście odebrać nagrody, ponieważ pracuje nad innym filmem, który jest w fazie postprodukcji. W imieniu Żala wystąpił Ernest Wilczyński, który podczas kręcenia „Zimnej wojny” stał za kamerą. Wilczyński odczytał przygotowane przez Łukasza Żala oświadczenie z podziękowaniami dla reżysera Pawła Pawlikowskiego i całej ekipy „Zimnej wojny” wraz z wyrazami uznania dla pozostałych nominowanych.

Zdobywając nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych Łukasz Żal pokonał operatorów, z którymi w tym roku walczy o Oscara. Są wśród nich twórca „Romy” Alfonso Cuaron, autor zdjęć do filmu “Narodziny gwiazdy” Matthew Libatique i operator filmu „Faworyta” Robbie Ryan.

Wyróżnienie Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych zwiększa szanse Łukasza Żala w walce o Oscara, ale nie jest głównym wyznacznikiem, kto zdobędzie statuetkę. Od 2000 roku połowa laureatów tych branżowych nagród otrzymała później nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Faworytem w kategorii „zdjęcia” jest Alfonso Cuaron.

Autor: AS, (IAR)