Najlepsze polonijne szkoły w USA

129

Znamy już wyniki konkursu na najlepszą polonijną placówkę dokształcającą przeprowadzonego przez portal Dobra Polska Szkoła. Wśród laureatów znalazła się szkoła im. Henryka Sienkiewcza z Brooklynu.

Szkoła działa nieprzerwanie od 83 lat. Od września ub. roku ma nową lokalizację. Jej siedzibą jest parafia Our Lady of Guadalupe.

Konkurs miał na celu zebranie opinii dotyczących polonijnych szkół od najbardziej zainteresowanych nauką, czyli rodziców i dzieci. Organizatorom chodziło również o sprawdzenie kryteriów, jakimi rodzice kierują się przy wyborze szkoły dla swoich pociech, a przy okazji poznanie ocen, jakie krążą w środowisku na temat placówek oświatowych.

„W konkursie mogli wziąć udział rodzice i dzieci ze wszystkich polskich szkół z całych Stanów Zjednoczonych – mówi Marta Kustek, redaktor naczelna portalu – Otrzymaliśmy odpowiedzi dotyczące ponad 100 szkół z kilku stanów, jak: Nowy Jork, New Jersey, Illinois, Floryda, Massachusetts czy nawet z Kalifornii”.

Najlepszą polską szkołą dokształcającą, w kategorii przyznawanej przez rodziców, jest szkoła im. Ks. Stanisława Cholewińskiego w Palos Heights i Chicago,IL, natomiast w oczach dzieci najlepszą okazała się szkoła im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu. Specjalne wyróżnienia otrzymały również: szkoła im. Mikołaja Kopernika w Mahwah w stanie New Jersey oraz szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Salem ze stanu Massachusetts. Wszystkie te placówki otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

„Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni, a rodzice wręcz zachwyceni” – opowiada o reakcji na wiadomość o wygranej Irena Woźniak, dyrektorka zarządu szkół im. Księdza S. Cholewińskiego w Palos Heights i Chicago.

Radości nie kryła również Anna Kubicka, dyrektorka szkoły im. H. Sienkiewicza z Brooklynu. „Byliśmy wszyscy niesamowicie miło zaskoczeni i szczęśliwi, zarówno nauczyciele, rodzice, jak i dzieci – mówi. – Dla nas nauczycieli oraz dla mnie osobiście, szczególnie ważny jest fakt, że wygraliśmy głosami uczniów, ponieważ jest to dowód na to, że to, co robimy jest dobre i docenianie przez dzieci. W związku z tym szykujemy dla nich słodką niespodziankę na zakończenie roku” – zdradza Kubicka.

Opinie dzieci i rodziców na temat szkół można znaleźć na stronie portalu: www.dobrapolskaszkola.com.
Wręczenie nagród połączone ze specjalną niespodzianką zarówno dla dzieci, jak i rodziców, odbędzie się 1 czerwca podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka w Galerii „Kuriera Plus” na Greenpoincie w Nowym Jorku.
Dobra Polska Szkoła to portal kulturalno-informacyjny, który działa od początku 2010 roku. Siedziba redakcji znajduje się w Nowym Jorku.

Autor: WUEM