New Jersey grożą nowe powodzie

100

Choć wiele osób nie zdążyło jeszcze wysuszyć piwnic, które zostały zalane w czasie huraganu Irene, nowe opady deszczu spowodowały, że National Weather Service ostrzega przed kolejnymi powodziami w New Jersey.

W stronę metropolii przesunęły się pokłady wilgotnego powietrza – pozostałości po tropikalnej burzy Lee. Deszcze, które nawiedziły niektóre rejony metropolii już w poniedziałek wieczorem i mają się utrzymać przez około cztery dni, mogą wywołać powodzie w takich powiatach w New Jersey, jak Camden, Gloucester i Salem na południu stanu; Mercer, Somerset, Middlesex, Burlington i Monmouth w centralnej części New Jersey oraz w Hunterdon, Warren, Morris i Sussex na północy. We wszystkich tych powiatach do środy rano obowiązuje ostrzeżenie przeciwpowodziowe.

Ostrzeżenia wprowadzono też w rejonach rzek Passaic oraz Pompton, które w ubiegłym tygodniu zalały kilka miejscowości, w tym Wallington, Fairfield i Paterson na północy New Jersey.

Padający przez cztery dni, albo więcej, deszcz może ponownie podnieść poziom wody w tych rzekach, które jeszcze nasycone są po huraganie Irene” – tłumaczy David Robinson, stanowy klimatolog z Rutgers University.

Jak poinformowano “Nowy Dziennik” we wtorek rano na posterunkach policji w Wallington i Garfield, “nie ma na razie powodu, by ogłaszać alarm przeciwpowodziowy”.

W New Jersey, gdzie w sierpniu odnotowano jedne z największych opadów w historii, meteorolodzy zapowiadają w tym tygodniu średnio od dwóch do czterech cali deszczu, a w niektórych rejonach nawet 6 cali. “Pozostałości po tropikalnej burzy Lee mogą przynieść nawet więcej deszczu w New Jersey niż zazwyczaj odnotowuje się w ciągu całego września” – mówi Robinson. W mieście Nowy Jork meteorolodzy zapowiadają od 1 do 2 cali opadów, a w Hudson Valley do czterech.

Są jednak i dobre wiadomości dla Wschodniego Wybrzeża. Huragan Katia, który szaleje obecnie nad Oceanem Atlantyckim i ma wzmocnić się do kategorii 3, prawdopodobnie nie dotrze do lądu, wynika z najnowszych doniesień. Huragan oszczędzi nam deszczu, wiatru i powodzi, jakie miały miejsce w przypadku Irene, ale pod koniec tego tygodnia Lee może jednak spowodować wysokie fale przy brzegu oraz prądy wzdłuż wybrzeża New Jersey.

Inną dobrą wiadomością dla mieszkańców 21 powiatów w New Jersey jest to, że mogą się ubiegać o pomoc federalną z funduszy FEMA. Aby ją otrzymać, muszą zgłosić się wypełniając formularz w internecie: www.disasterassistance.gov lub dzwoniąc pod numer (800) 621-3362.

Do poniedziałku prawie 13 000 mieszkańców stanu zwróciło się o pomoc federalną z FEMA. Agencja ta już wydała na powodzian po huraganie Irene 1,4 miliona dolarów.

Przewiduje się, że szkody spowodowane przez Irene na Wschodnim Wybrzeżu kosztować będą podatników 1,5 miliarda dolarów, które wypłacone będą w postaci odszkodowań.

Autor: ALEKSANDRA SŁABISZ, (R)