Nowojorska manifestacja przeciwko Rosji

0
4

Była to jedna z największych demonstracji przeciwko rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, która odbyła się w ostatnim czasie w Nowym Jorku.

Protest rozpoczął się w dwóch miejscach jednocześnie: w Bryant Parku i przed gmachem stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ. Następnie obie grupy przemaszerowały przez Times Square i Madison Avenue pod konsulat rosyjski, znajdujący się przy 93 Ulicy i Central Parku.

Tłum protestujących zajmował długość sześciu przecznic. Maszerujący nieśli zdjęcia, ikony ze świętymi, śpiewali ukraińskie pieśni patriotyczne. Ponad nimi powiewały ukraińskie flagi i wznosiły się transparenty głoszące hasła takie jak: „Nie dla wojny na Ukrainie”, „Putin, ręce precz od Ukrainy”, „Powstrzymać rosyjską agresję”, „Ukraino, jesteśmy z tobą”, „Bohaterowie nigdy nie umierają”.
W przemówieniach do zebranych wzywano Europejczyków do wyrażania poparcia dla Ukrainy. Protestujący wzywali także rząd amerykański do gospodarczej blokady Rosji. Minuta ciszy uczczono ofiary Majdanu.

„Ci wszyscy ludzie, zjednoczeni razem, byli dla nas siłą i inspiracją. Byliśmy wzruszeni czując wsparcie innych narodowości, które dołączyły do naszego protestu. Wierzę, że jeśli wszyscy się zjednoczymy i będziemy działać razem, Ukraina będzie wolnym, demokratycznym i niezależnym krajem” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” uczestniczka protestu Olena Sidlovych.
 

Autor: AT, (R)