Nowy film dokumentalny o Kazimierzu Pułaskim

0
13

Podobne śledztwo przeprowadzono w roku 1996. Wówczas rozpoczęto remont pomnika Pułaskiego w Savannah, GA. Historyk polsko-amerykański Edward Pinkowski poinformował Komisję Parkową Miasta Savannah, że jego badania pozwalają domniemywać, że szczątki Pułaskiego można znaleźć we wnętrzu pomnika na placu Monterey. Ta teza okazała się trafna.

Departament lekarza sądowego pod kierownictwem dr. Jamesa Mettsa w Chatham County, GA (a także miasta Savannah), razem z dr Karen Burns, antropolog sądową z University of Georgia, zbadali te szczątki. Po zakończeniu badań w 2006 r. sporządzili raport. Stwierdzono w nim, że chociaż fizyczne dowody silnie wskazują, iż szczątki należą do Pułaskiego, to testy DNA są niejednoznaczne z powodu zanieczyszczenia próbek kości pobranych z pomnika. Według raportu: „Zebrane dowody są spójne w niezwykłych szczegółach z wyglądem fizycznym, historią życia i trybem kawaleryjskiego bycia Kazimierza Pułaskiego”. Szczątki zostały ponownie pogrzebane obok pomnika, ale próbki zachowano do przyszłych testów.

Obecnie Megan Moore, profesor antropologii z Uniwersytetu Michigan, znajoma zmarłej dr Karen Burns, przejęła badania DNA dla Smithsonian Channel. „Chciałabym również dokonać analizy kształtu czaszki na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego, a artysta kryminalistyczny ma stworzyć rekonstrukcję, aby nadać twarz tej osobie” – powiedziała prof. Moore. Analizę przeprowadzi laboratorium kryminalistyczne w Lakehead University koło Thunder Bay w prowincji Ontario, specjalizujące się w badaniu starożytnych DNA.

Film o badaniach i o Pułaskim ma być wyemitowany w sezonie wiosna/lato 2019 na kanale telewizyjnym Smithsonian.

Autor: Peter J. Obst